• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ajutorul Covid pentru bovine 2021. Județele unde au ajuns banii în conturile fermierilor!

    agrointeligenta.ro

    Ajutorul de Covid pentru bovine a început să intre în conturile fermierilor. Din mai multe județe am primit semnale că sumele s-au deblocat, iar banii au fost încasați de către crescătorii de vaci de lapte, de vaci de carne sau de bivolițe.

    Cuantumul plătit fermierilor ca sprijin în cadrul schemei de ajutor de Covid 2021 este de 140,37 lei pe cap de animal eligibil, iar cuantumul pe tona de lapte livrat în luna ianuarie este de 541,87 lei.

    Autorizările la plată pentru fermieri au început din data de 15 septembrie, însă procedurile bancare de transfer între MADR-APIA-bănci-fermieri au durat mai mult decât de obicei.

    Ajutorul de Covid pentru speciile bovine și bubaline se achită din diferența de bani rămasă de la Ajutorul Național Tranzitoriu, achitat fermierilor în cuantum simbolic de 1 euro/cap de animal și 5 lei pe tona de lapte. Din suma rămasă, s-a format plafonul total alocat pentru ajutorul excepțional achitat în acest an, în valoare totală de 225.537.713,79 lei, repartizat astfel:

    Sumele pentru ajutorul de Covid au început să intre în conturile fermierilor începând de ieri, marți – 28 septembrie. Pe măsură ce cresctorii de animale reușesc să își verifice banii din cont, numărul celor care anunță că au încasat subvenția crește.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a întrebat fermierii de pe grupul SUBVENȚII APIA dacă au încasat ajutorul de Covid la bovine. Abia începând de ieri au început să vină răspunsuri afirmative. Astfel, printre județele unde sunt fermieri care au încasat sumele începând de ieri, 28 septembrie, amintim:


    Te-ar mai putea interesa

    Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”