• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România susține prelungirea termenului pentru depunerea PNS la Bruxelles!

    agrointeligenta.ro

    Termenul pentru ca fiecare stat membru UE să transmisă la Comisia Europeană Planul Național Strategic pentru fondurile alocate agriculturii și mediului rural expiră la finele anului, adică pe 1 ianuarie 2021. Discuțiile informale avansează posibilitatea ca termenul să fie prelungit.

    Adoptarea Planurilor Naționale Strategice este obligatorie pentru ca fiecare stat membru să beneficieze în continuare de fonduri europene pentru sprijinirea sectorului agricol și al mediului rural în cadrul noii Politici Agricole Comune. La acest moment, termenul pentru depunerea PNS este finalul anului, dar există posibilitatea ca acest termen să fie prelungit.

    În cadrul Summitului miniștrilor agriculturii din grupul Vișegrad – Ungaria, Polonia, Cehia, Slovacia, Bulgaria, Croația, Slovenia și România, desfășurat la Budapesta pe 8 octombrie, termenul de depunere a PNS s-a regăsit pe agenda discuțiilor. Din partea României, la întâlnire a participat secretarul de stat din Ministerul Agriculturii, Marius Micu.

    ”Întâlnirea de astăzi a demonstrat că există o strânsă colaborare între statele membre, facilitându-se semnarea unei declarații comune prin care se solicită flexibilitatea din partea Comisiei Europene în ceea ce privește extinderea termenului de transmitere a Planurilor Strategice. Reprezentanții statelor participante au susținut o poziție unanimă în privința extinderii termenului de 1 ianuarie 2022, în condițiile în care legislația europeană va fi adoptată în jurul datei de 21 decembrie”, a anunțat oficialul MADR după discuțiile de la Budapesta.

    În afara pregătirii PNS, conform lui Marius Micu, alte subiecte dezbătute au vizat transformarea sistemelor alimentare în sisteme durabile și reziliente, digitalizarea în agricultură sau reducerea risipei alimentare.

    În cadrul intervenției de la Summitul miniștrilor agriculturii din grupul Vișegrad, prin secretarul de stat din MADR, România s-a poziționat pentru ”flexibilitate mai mare a Comisiei cu privire la termenul de depunere a Planurilor Naționale Strategice ale statelor membre în vederea depunerii unor planuri strategice care să corespundă cu adevărat nevoilor din mediul rural” și pentru ”dialog constructiv continuu cu serviciile COM pe parcursul procesului de elaborare a Planurilor Strategice. ”România va lua măsuri bazate pe dialog pentru transformarea sistemelor alimentare în sisteme durabile și reziliente. Digitalizarea în agricultură și extinderea domeniului aplicării schimbului de date în lanțul alimentar nu trebuie să aducă costuri care sunt greu de suportat pentru fermieri”, a anunțat Marius Micu.


    Te-ar mai putea interesa

    Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei

    Ultimele știri

    Acțiunea FITOS 2026. ANF: Peste 2.200 de operatori controlați și 193 de amenzi aplicate în piața produselor fitosanitare Caniculă și furtuni: harta completă a județelor sub alertă meteo în următoarele două zile Piața cerealelor, la zi. Fermierii nu se grăbesc să vândă grâul, prețul rapiței a scăzut ușor Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută