• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tamas Nagy, secretar de stat în MADR: Sistemul subvenţiilor acordate crescătorilor de ovine, caprine și bovine va fi simplificat

    agrointeligenta.ro -

    Problemele cu care se confruntă fermierii din județul Covasna au fost discutate la finele săptămânii trecute de către  producătorii agricoli în prezența secretarului de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tamas Nagy. Acesta i-a asigurat pe crescătorii de bovine că vor avea subvenția în cont înainte de sărbătorile pascale.

    Potrivit covasnamedia.ro, discuțiile lui Nagy cu fermierii din Covasna au fost concentrate. Secretarul de stat le-a spus acestora că subvenţiile acordate crescătorilor de bovine o  să ajungă în conturi până la Paști și a explicat faptul că, de asemenea, se va simplifica şi sistemul subvenţiilor acordate crescătorilor de ovine, caprine şi bovine.

    Până acum, în mai multe rânduri, termenul-limită pentru depunerea cererilor de subvenţie a fost prea scurt, iar subvenţiile au fost acordate după un sistem de criterii dificil –, dar de-acum încolo trebuie depusă doar o cerere adresată APIA. Aşadar sistemul se simplifică, iar fermierii vor fi mai puțin împovăraţi de birocrație.

    Conferinta-agricola-irigatii-aprilie-2014-2-685x320

    Comparativ cu perioada anterioară, Nagy i-a informat pe crescătorii de animale că a crescut şi valoarea ajutoarelor: pentru bovine de carne nivelul ajutorului se ridică la 300 de euro, iar pentru vaci de lapte la 71 de euro. Începând din luna viitoare, se va compensa şi creşterea preţurilor la combustibili: fermierii vor primi 1,46 lei/litru, în loc de 1,39 lei/litru.

    Puţine terenuri irigate în judeţ

    Directorul Direcţiei Agricole Covasna, Csaba Könczei , precum şi directorul Asociaţiei AgroSIC, Miklos Orban , au vorbit despre posibilităţile de irigare a terenurilor agricole din judeţul Covasna. Orban a relatat că, până în prezent, 20 de fermieri au indicat faptul că efectuează irigaţii pe terenuri arabile mai mari, dar este la fel de posibil ca numărul real al acestor fermieri să fie de două ori mai mare.

    Csaba Könczei  a arătat că la nivelul judeţului Covasna, în prezent, numărul terenurilor agricole irigate din orice sursă de apă este destul de mic, dar agricultura are tot mai multă nevoie de apă.

    Orban consideră că Asociaţia AgroSIC poate să îndeplinească un rol de intermediere între autorităţile din domeniul apelor şi fermieri, astfel creând cadrul necesar pentru autorizarea folosirii pompelor de apă. Deoarece autorizarea folosirii pompelor este destul de costisitoare (aprox. 6.000 lei/pompă), specialiştii propun autorizarea unui plan de irigare cuprinzător care include tot judeţul Covasna.

    Foto: covasnamedia.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Avocat: Noua legislație permite primarilor să pună mâna pe terenurile și casele românilor cu restanțe la impozite Un fermier a cerut subvenții APIA pe terenuri deținute de Hidroelectrica Vocea Fermierilor. Sanda Grigoraș: Acordul Mercosur nu este progres, ci abandonarea agriculturii și zootehniei românești!

    Ultimele știri

    Oierii cer suspendarea ratificării acordului UE-Mercosur. Ionică Nechifor, Moldoovis: ”România trebuie să își apere interesele agricole și zootehnice” Prețurile cerealelor, în cădere liberă după ultimul raport USDA. Prognoză șocantă pentru fermieri Lege nouă: Fermierii care au datorii la bugetul local nu vor mai putea lua subvenții de la APIA