• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tractor cumpărat cu criptomonede. Valoarea utilajului – 45 de Elrond, o monedă virtuală românească!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Tractor cumpărat cu criptomonede! Fermierii încep să folosească monedele virtuale pentru a face tranzacţii iar magazinele cu profil agricol se adaptează noilor tendințe.

    În Piteşti, județul Argeș un  fermier a cumpărat un tractor folosind Elrond, o monedă virtuală sută la sută românească.

    ”Un astfel de tractor valorează 13.900 dolari, 45 de Elrond. Toate produsele de la noi din magazin pot fi valorificate mai nou prin piața de criptomonede”, spune Bogdan Barbu, managerul magazinului agricol de unde a fost achiziționat utilajul, potrivit www.antena3.ro.

    Potrivit specialiștilor, sunt cel puţin un milion de români care fac sau au făcut tranzacții cu criptomonede. Cea mai cunoscută este Bitcoin, a cărei valoare a crescut de 15 ori din martie anul trecut până acum. 60.000 de dolari este valoarea unei monede Bitcoin.

    ”Poți cumpara Bitcoin şi de 100 de lei.  Dacă investeşti 100 de lei vei avea 100 de lei plus evoluția pozitiva 5-10% sau 500%, atunci tu câștigi la investiția pe termen lung”, spune George Rotariu,  CEO Bitcoin România.

    Sunt însă şi riscuri. Anul trecut, în 24 de ore, piaţa criptomonedelor s-a prăbuşit la jumătate, în doar două zile. Aproape 100 de miliarde de dolari s-au evaporat din conturile celor care deţineau monede virtuale. Anul acesta, însă, piaţa a crescut până la niveluri record, un bitcoin ajungând şi la 70.000 de dolari.


    Te-ar mai putea interesa

    Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură

    Ultimele știri

    Europarlamentar: Consiliul Concurenței ar trebui să investigheze prețurile la carburanți Romgaz preia Azomureș și intră în producția de îngrășăminte. Decizia acționarilor Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren APIA a început controalele în fermele care au cerut subvenții pe hectar și animale Fermier: „Am pierdut și 7 litri de lapte pe vacă din cauza căldurii!”. Efectele observate în ferme după canicula extremă