• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Adrian Chesnoiu – anunț despre plata subvențiilor APIA!

    agrointeligenta.ro

    Campania de plată a avansului APIA s-a încheiat ieri, iar una dintre primele lucruri pe care le-a făcut ministrul Adrian Chesnoiu când a ajuns la Ministerul Agriculturii a fost să ceară situația la zi cu sumele achitate fermierilor sau aflate în curs de plată.

    ”Am situația și am cerut situația de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură – APIA – pentru a mă asigura că avansul a fost autorizat și avem sumele necesare în buget. Sunt cam 745.000 de fermieri care au fost autorizați pentru plata avansului, vorbim despre o sumă de 1,26 miliarde de euro, bani care deja încep să intre în conturile fermierilor. O parte au intrat și urmează ca toți acești 745.000 de fermieri să primească avansurile”, a declarat ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, într-un interviu acordat Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Vă reamintim că, din 18 octombrie, APIA a demarat plata avansului din subvențiile agricole solicitate în cererile unice pe 2021. Campania de avans se încheie oficial pe 30 noiembrie, dar cum ieri, vineri, 26 noiembrie, a fost ultima zi lucrătoare înainte de mini-vacanța de 1 Decembrie, funcționarii au finalizat autorizările mai devreme.

    Din 2 decembrie, APIA va relua autorizarea la plată a cererilor, dar acum pentru a doua tranșă de bani, pentru plata regulară care are ca termen de finalizare data de 30 iunie 2022 pentru subvențiile pe acest an.


    Te-ar mai putea interesa

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică

    Ultimele știri

    Lovitură devastatoare pentru legumicultorii din Glodeanu Sărat: recoltele, distruse înainte de recoltare TIMAC AGRO România a marcat două decenii de prezență și dezvoltare pe piața agricolă din România! Noi fonduri europene pentru energie verde în ferme. Proiectele de finanțare se depun din 15 iunie Stațiunea Pomicolă Bistrița organizează un eveniment dedicat fertirigării și irigațiilor în cultura cireșului Crescătorii de animale – protest la Cotroceni. Fermierii cer intervenția statului în problema urșilor