• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rusia a majorat taxa pentru exporturile de grâu, de porumb și de orz

    agrointeligenta.ro -

    Guvernul rus a majorat taxa pe grâu pentru următoarea perioadă 1-7 decembrie, ridicându-l cu 2,25 USD/tonă, ajungând acum la 80,80 USD/t, pe baza indicelui mediu pe șapte zile publicat de Bursa de la Moscova (MOEX).

    Indicele, care este folosit ca preț de referință pentru a determina taxa, a crescut cu 3,60 USD/tonă, până la 315,50 USD/tonă, dar continuă să rămână în urma unora dintre nivelurile ofertei de export FOB de pe piață, potrivit Agricensus.

    Taxa pe orz a fost, de asemenea, majorată cu 3 USD/t după ce a scăzut săptămâna trecută și a fost stabilită la 68,30 USD/t.

    Indicele de șapte zile a crescut cu 4,30 USD/ton, la 282,60 USD/t, ceea ce este, de asemenea, cu mult sub ofertele care sunt acum peste 300 USD/t.

    Taxa pentru exportul de porumb a fost, de asemenea, revizuită în creștere cu 70 de cenți, până la 54,30 USD/tonă, după ce a fost raportată o scădere semnificativă săptămâna trecută. Acest lucru vine în momentul în care indicele mediu a crescut cu 1,10 USD/t la 262,70 USD/t.

    Taxa de export aplicată pentru cerealele din Rusia este calculată printr+o formulă care stipulează că exportatorii trebuie să plătească 70% din diferența dintre un preț minim și un preț index flotant calculat de un grup de experți din industrie și publicat de MOEX.

    Taxa se actualizează în ultima zi lucrătoare a săptămânii și intră în vigoare în a treia zi lucrătoare de la publicare.


    Te-ar mai putea interesa

    Facilitate pentru fermieri: recuperarea a 50% din investiții din plata impozitelor către stat pe 10 ani S-a aprobat! Fermierii care încasează în acest an despăgubiri de 3.000 euro/hectar! Utilajele agricole ale unui fermier intrat în faliment sunt scoase la licitație

    Ultimele știri

    Tânărul fermier Marius Coadă a creat o aplicație prin care ajută și alți mici producători să își vândă produsele Cele trei măsuri foarte importante anunțate de ministrul Barbu pentru fermierii români An fără derogare pentru subvenția APIA de 128 euro/ha. Fermierii riscă sancțiuni uriașe