• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anul 2022 – Anul Internațional al Dezvoltării Durabile a Munților

    agrointeligenta.ro

    Anul 2022 este proclamat Anul Internațional al Dezvoltării Durabile a Munților. În data de 16 decembrie 2021, Adunarea Generală a Națiunilor Unite a adoptat prin consens o rezoluție prin care anul 2022 este proclamat Anul Internațional al Dezvoltării Durabile a Munților, anunță Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

    Proiectul de rezoluție intitulat „Anul internațional al dezvoltării montane durabile, 2022” a fost introdus de reprezentantul Kârgâzstanului.

    Proiectul de rezoluție invită toate statele membre, organizațiile internaționale și regionale și alte părți interesate relevante să promoveze acest demers, pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la importanța dezvoltării durabile a munților.

    Declarația Anului Internațional al Dezvoltării Durabile a Munților 2022 nu numai că recunoaște necesitatea conservării sistemului global de susținere a vieții, care este indispensabil supraviețuirii ecosistemului global, dar oferă și o bază solidă pentru continuarea lucrărilor de fond privind dezvoltarea montană, având astfel o semnificație cu adevărat globală pentru viitorul omenirii.

    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș

    Ultimele știri

    Ministrul Transporturilor despre blocajul cerealelor pe calea ferată: „La mine nu a ajuns o astfel de informație” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina ANSVSA a confirmat două noi focare de variolă în Constanța. Peste 1.100 de oi în fermele afectate Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Catalogul zonelor prioritare pentru biodiversitate, contestat de fermieri. Florian Ciolacu, CFRO: „Agricultura are nevoie de reguli previzibile”