• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fabrica de semințe unde se lucrează 16 ore pe zi în campanii: Fertillia-Tichilești

    Adrian Radu -

    Producătorul de semințe Fertillia și-a extins gradual capacitatea de producție și depozitare de la fabrica Fertillia-Tichilești, ajungând la o capacitate de producție de 8 tone/oră la păioase, 5 tone/oră la porumb și 3 tone/oră la floarea soarelui. Fabrica beneficiază acum de 8 spații de depozitare tip magazie sau cort și de o magazie cu temperatură controlată.

    Procedurile de la Tichilești sunt foarte riguroase, fiind dezvoltate pe baza unui sistem japonez de management al producției. Sămânța dezvoltată în ferme specializate intră aici într-un proces de tratare, selectare și însăcuire. Analizele de laborator indică dacă este necesară uscarea, ulterior fiind utilizate selectorul, triorul sau color sorterul. Tratamentele aplicate de Fertillia sunt gândite pentru a oferi un potențial maxim la semănat, respectând în același timp puritatea naturii.

    Plecând de la aceste premise, Fertillia rămâne de ani de zile cel mai important producător român de sămânță, cererea fiind atât de ridicată încât, în campanii, fabrica Fertillia-Tichilești trebuie să lucreze 16 ore pe zi, în două schimburi.

    Experții în sămânță Fertillia pot fi contactați la numărul de telefon +40 769 000 942. Mai multe detalii pot fi obținute aici: www.fertillia.ro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Bugetul agricol, suplimentat. Fermierii români – printre cei mai mari beneficiari Legumicultorul Mihai Chesnoiu a rămas cu 60.000 de salate nevândute: ”Cea de import este bună la 100 de grame, a noastră nu este”  Județul unde un hectar de teren arabil s-a vândut cu 280.000 de euro. Șef DAJ: ”Fenomenul apare tot mai des”

    Ultimele știri

    Sulfoprill – îngrășământul aplicat și în perioadele de îngheț, pentru a asigura succesul culturii de rapiță Un grup de fermieri din Buzău reînvie tradiția locală a culturii de sfeclă de zahăr: ”Am făcut contract cu fabrica de la Luduș” ANM: Iarnă aspră la final de săptămână. Ninsori, ger și polei în mai multe regiuni