• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Focar de gripă aviară la o fermă din Bulgaria. Aproape 6.000 de păsări vor fi sacrificate!

    Angelica Lefter -

    Un nou focar de gripă aviară depistat la o fermă din Bulgaria. Peste 5.800 de rațe vor fi sacrificate din cauza acestei boli, în sudul țării, la ferma industrială din satul Zalti Bryag, după cum au anunțat autoritățile bulgare.

    Aceasta este a cincea fermă afectată de gripă aviară în sudul Bulgariei, începând din decembrie, potrivit Reuters citat de a ziare.com.

    Totodată, Organizaţia Mondială pentru Sănătate Animală (OIE), a transmis că focarele de gripă aviară din Asia şi Europa au un risc mai ridicat să se răspândească la oameni din cauza numărului ridicat de variante.

    Și în România, miercuri, 12 ianuarie, Direcţia Sanitar-Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Tulcea, a anunţat că a înregistrat un prim caz de gripă aviară în acest an şi a informat populaţia cu privire la măsurile pe care trebuie să le respecte pentru combaterea răspândirii virusului H5N1.

    Gripa aviară este o boală virală foarte contagioasă, care apare în principal la păsările de curte şi la păsările de apă sălbatice. Virusurile gripei aviare sunt virusuri cu patogenitate ridicată sau scăzută (HPAI, respectiv LPAI) în funcţie de caracteristica moleculară a virusului şi de capacitatea acestuia de a provoca boli şi mortalitate la pui. În mod normal, gripa aviară începe să se manifeste toamna, virusul fiind transportat de păsările sălbatice migratoare care vin din Asia în Europa.

    Ţările care descoperă boli animale periculoase precum pesta porcină africană sau gripa aviară înalt patogenă trebuie să avertizeze imediat Organizaţia Mondială pentru Sănătate Animală (OIE) şi să trimită regulat rapoarte de evoluţie.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Doru Enciu își vinde roșiile prin curier în toată țara și în străinătate: ”Folosesc folie cu bule și cutii rezistente” CNAIR: Camioanele care transportă cereale, rapiță sau legume din câmp – exceptate de la restricțiile de circulație pe caniculă! Ofilirea frunzelor de castraveți vara. Cum udăm castraveții în zilele cu caniculă

    Ultimele știri

    Prima conferinţă anuală de leadership în segmentul bio de la noi din ţară organizată de Asociația Univagx, în parteneriat cu Ecocert România Salarii în zootehnie, în 2025. Cât câștigă un îngrijitor de animale față de un șef de fermă Mălaiul românesc produs de fermierul Vasile Balcan a început să fie comercializat în magazinele Carrefour