• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunț urgent pentru beneficiarii de fonduri europene!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Anunț important de la agenție de plăți! Beneficiarii de fonduri europene care participă la achizițiile publice nu pot folosi garanții de participare prin instrumente de garantare emise de către instituțiile financiare nebancare (IFN).

    Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță joi – 20 ianuarie că în cadrul procedurilor de achiziție publică, autoritățile contractante NU POT ACCEPTA constituirea garanțiilor de participare sau a celor de bună execuție prin instrumente de garantare emise de către instituțiile financiare nebancare (IFN), conform notificării comunicate de Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP).

    Potrivit legislației privind achizițiile publice/ sectoriale, în cazul contractelor de achiziții publice/contractelor sectoriale, autoritatea contractantă poate solicita constituirea de garanții de participare și garanții de bună execuție – potrivit art. 35, respectiv art. 39 din Anexa la H.G. nr. 395/ 2016 și potrivit art. 41, respectiv art. 45 din Anexa la H.G. nr. 394/ 2016.

    Conform legislației menționate, instrumentele de garantare trebuie să îndeplinească anumite condiții, și anume să fie emise de către o instituție de credit din România sau din alt stat sau de către o societate de asigurări și să respecte toate condițiile de formă și de fond impuse de legislația specifică în domeniul financiar bancar, precum și pe cele care derivă din legislația în domeniul achizițiilor publice/ sectoriale.

    Totodată AFIR precizează că, în virtutea principiului asumării răspunderii, responsabilitatea verificării instrumentelor de garantare prezentate de către operatorii economici ofertanți, sub aspectul îndeplinirii tuturor condițiilor legale necesare pentru a fi acceptate în procedura de atribuire, revine autorității contractante.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” AgroReclamații. Fermier: APIA nu dă adeverințe pentru credite. Ca să luăm îngrășăminte, girăm cu casa

    Ultimele știri

    Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Piața îngrășămintelor în 2026: scumpiri accelerate, risc de penurie și decizii tot mai dificile pentru fermieri Măsură extremă pentru un fermier care fertiliza! Dosar penal și amendă de 15.000 lei! ”Pe o rază de 50 de kilometri nu se găsea motorină”. Anunțul ministrului Tanczos Barna pentru fermieri