• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lilian Scripnic, deputat AUR: ”Nu putem deveni o putere agroalimentară fără a reglementa piața energiei. Mulți fermieri pur și simplu nu fac față!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Nu putem deveni o putere agroalimentară fără a reglementa cumva piața energiei, a transmis Lilian Scripnic, deputat AUR, luni – 28 februarie, în cadrul Mesei Rotunde: Cum recucerim piața internă agroalimentară. Analiză SWOT, eveniment organizat de Agrointeligența la Palatul Parlamentului.

    ”Din păcate discutând cu mulți producători din teritoriu am constatat că prognosticul este pesimist din cauza prețurilor la energie și foarte mulți dintre ei pur și simplu nu fac față și sunt deciși să dea înapoi. Până nu se va adopta o strategie de a favoriza cumva acești producători cu niște prețuri mai mici nu cred că avem șanse să reușim în acest sens”, a declarat deputatul Lilian Scripnic, membru al Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaților.

    Strategia UE de a reduce emisiile de CO2, motiv de îngrijorare pentru fermieri

    Deputatul AUR a mai punctat că o altă îngrijorare pentru fermieri este legată de strategia UE de a reduce emisiile de CO2. ”În al doilea rând sunt îngrijorat de faptul cum poate influența strategia UE de a reduce emisiile de CO2 (dioxid de carbon n.r) asupra agriculturii. Nu știm dacă toate aceste măsuri pot schimba radical cumva starea emisiilor de CO2 încă cu siguranță vom avea mari dificultăți pentru agricultură, cu riscul de a o îngreuna foarte mult”, a mai spus parlamentarul din partea Partidului Alianța pentru Unirea Românilor (AUR).

    Masa Rotundă: Cum recucerim piața internă agroalimentară. Analiză SWOT a fost organizat de Agrointeligența la Palatul Parlamentului, în parteneriat cu Comisia pentru agricultură din Camera Deputaților, cu sprijinul Asociației Forța Fermierilor, Corteva Agriscience, Transavia, Carrefour România, Fondul de Garantare a Creditului Rural și Crama Viișoara.


    Te-ar mai putea interesa

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi!

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!