• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Legea așteptată de toți producătorii români – adoptată astăzi de Parlament!

    Roxana Dobre -

    Legea practicilor comerciale neloiale a fost adoptată la votul final din Parlamentul României! Actul normativ reglementează practicile pe care marii comercianți nu le mai pot pune în practică în relația cu furnizorii din care fac parte și producătorii, fermierii români.

    Proiectul de Lege privind practicile comerciale neloiale dintre întreprinderi în cadrul lanțului de aprovizionare agricol și alimentar a fost votat astăzi, în plenul Camerei Deputaților. Dintre cei 267 de deputați prezenți în sală, 155 de deputați au votat pentru adoptarea legislației, 46 de parlamentari au votat contra, iar 63 de deputați s-au abținut. Trei aleși au ales să nu își exprime votul.

    Menționăm că dezbaterile privind noua legislație cu impact major pentru sectorul agroalimentar a făcut obiectul unor dezbateri ample inițiate la nivelul Comisiei de agricultură din Camera Deputaților de către deputatul Adrian Chesnoiu, actualul ministru al agriculturii, și preluate cu succes de succesorul său la conducerea Comisiei, deputatul Florin Barbu.

    ”Transpunerea Directivei 633/2019 este o victorie a noastră a tuturor care ne-am implicat în acest domeniu. Și după un an de dezbateri proiectul de lege privind practicile comerciale neloiale a primit astăzi votul în Plenul Parlamentului. Vreau să le mulțumesc colegilor deputați și echipei care a lucrat pentru finalizarea proiectului, asociațiilor și organizațiilor de profil alături de care am dezbătut fiecare articol din această lege. Practic reglementăm relațiile comerciale dintre furnizori, pe de o parte producători agricoli și procesatori și cumpărători, în lanțul de aprovizionare. Legea merge acum la pomulgare la președintele Klaus Iohannis , notificată Comisiei și practic cred că la sfârșitul anului aceasta va intra în vigoare”, a declarat pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO Florin Barbu, președintele Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaților.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Dosar penal pentru o firmă care a depozitat 144 de tone de îngrășăminte pe câmp Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții”

    Ultimele știri

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Elveția organizează un referendum privind limitarea populației țării la 10 milioane de cetățeni John Deere investește în producția de roboți umanoizi care ar putea înlocui oamenii la munci agricole MADR: Subvenția minimă la APIA – creștere de la 96,39 euro/ha, la 122,27 euro/ha Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”