• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dosar penal pentru depozitarea a 120 tone de îngrășăminte în curtea unei ferme

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Atenție la depozitarea îngrășămintelor! Amplasarea neconformă a acestor substanțe chimice poate atrage după sine chiar și un dosar penal.

    Este cazul unui bărbat de 74 de ani, din localitatea Malu, județul Giurgiu, care este cercetat de polițiști pentru că a lăsat 120.000 de kilograme de îngrășăminte chimice în aer liber, în curtea unei societăți, potrivit mediafax.ro.

    Conform Legii Protecției mediului, Legea nr. 137 din 29 decembrie 1995, la art. 29 este stipulat că ”persoanele fizice şi juridice care produc, comercializează şi/sau utilizează îngrăşăminte chimice şi pesticide sunt obligate să depoziteze îngrăşămintele chimice şi pesticidele numai ambalate şi în locuri protejate.”

    Legislația permite ca aceste substanțe chimice să fie protejate de intemperii în depozite special amenajate pentru a evita ca, prin degradare, să fie eliminate în atmosferă.

    Mai mult, amplasarea acestor inputuri folosite în agricultură se face departe de alte clădiri, pentru a evita extinderea unui eventual incendiu. Solul pe care sunt amplasate trebuie să fie uscat și să nu existe în apropiere pânză freatică.

    În cazul menționat, fermierul ținea întreaga cantitate de inputuri în curtea unei societății, ignorând legislația.

    Oamenii legii au întocmit dosar penal pentru infracțiunea de nesupraveghere și neasigurarea depozitelor de deșeuri și substanțe periculoase, precum și nerespectarea obligației de depozitare a îngrășămintelor chimice și produselor de protecție a plantelor numai ambalate și în locuri protejate.


    Te-ar mai putea interesa

    Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală!

    Ultimele știri

    Vijelii, ploi torențiale și grindină în zone agricole importante. Avertizări ANM valabile astăzi! Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Negocieri de la zero pentru Ministerul Agriculturii. Adrian Veștea – desemnat să formeze noul guvern! Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine