• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un nor toxic din Ucraina poate ajunge în România! Ucrainenii, sfătuiți să nu consume produse din gospodăriile locale!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Un nor toxic ce conține monoxid de carbon și alți compuși chimici, care s-a format deasupra Ucrainei, ar putea fi transportat de curenți și deasupra altor țări, printre care și România.

    Specialiștii spun că norul toxic, produs foarte probabil din cauza exploziilor din timpul războiului, ar putea ajunge în Polonia, Germania, Slovacia, Ungaria, România și Republica Moldova, potrivit antena3.ro.

    Ucrainenii care au interacționat deja cu atmosfera poluată de nor sunt sfătuiți să nu consume animale, fructe sau legume din producția locală.

    Cu toate acestea, dintr-o analiză a experților de mediu, norul din Ucraina nu ar avea un impact foarte mare asupra atmosferei din țara noastră, dacă ar ajunge deasupra României.

    ”Este foarte important să înțelegem că valoarea maximă zilnică este de 10 mg pe metru cub pentru monoxidul de carbon, pe când, pe aceste hărți, vedem 1 mg, adică suntem mult sub media care ar trebui să ne îngrijoreze. În momentul de față, nu cred că trebuie să ne îngrijorăm. (…) Încă nu a ajuns la noi. (…) Chiar dacă ajunge la noi, nu cred că o sa avem probleme”, a menționat Lorant Fultop, președintele Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului.

    Foto: antena3.ro

    La rândul său, analistul militar, Ion Petrescu, a spus vineri că norul toxic s-ar afla la peste 270 de Cernăuți, la o distanță de 250 de kilometri la granița dintre România și Ucraina.

    ”Norul respectiv este în zona Lvov. Distanța de la Lvov la Cernăuți este de 279 de kilometri. Norul s-a deplasat inițial la o distanță de 250 de kilometri la granița dintre România și Ucraina și, conform informațiilor pe care le avem acum, mișcarea lui este spre sud, dar încă nu a părăsit teritoriul Ucrainei. Cetățenii din zonă au primit sugestia să nu consume animale locale și să nu folosească legume și fructe din producția locală”, a declarat Ion Petrescu, analist militar.

    Te-ar mai putea interesa

    Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența?

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!