• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunț de la RAR pentru apicultori despre ITP-ul la camioanele și remorcile apicole!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Anunț de la RAR despre remorcile apicole utilizate de către crescătorii de albine din România. Apicultorii pot efectua inspecția tehnică la remorcile speciale apicole chiar la domiciliu sau locul de garare al acestora. Registrul Auto Român (RAR) anunță că la solicitarea proprietarilor specialiștii registrului se deplasează în teren și efectuează procedurile necesare pentru eliberarea CIV sau a atestatului tehnic.

    Conform unui comunicat, echipele RAR se deplasează continuu pe tot teritoriul țării cu autolaboratoarele specializate, pentru ca apicultorii să nu mai fie nevoiți să le transporte la stațiile ITP sau la reprezentanțele județene ale Registrului Auto Român. De acest serviciu pot beneficia și deținătorii de camioane apicol, tractor agricol sau mașină autopropulsată pentru lucrări.

    Începând cu această primăvară, procedura se efectuează și pentru remorcile speciale apicole

    Luând în calcul dificultățile pe care le au apicultorii în a se deplasa la stațiile ITP sau la reprezentanțele RAR, de curând a fost extinsă procedura și pentru pavilioanele apicole, mai anunță registrul.

    ”Astfel, ne deplasăm noi, inginerii RAR, acolo unde sunt amplasate remorcile sau semiremorcile speciale apicole care au nevoie de CIV sau ITP, iar procedura este una cât se poate de simplă”, se arată în comunicat.

    Sfatul inginerilor RAR este ca proprietarii să solicite sprijinul autorităților locale, pentru a fi ajutați să se organizeze și să solicite deplasarea autolaboratoarelor mobile.

    Unde se pot adresa apicultorii

    Pentru efectuarea ITP în teren, apicultorii pot contacta șefii reprezentanțelor teritoriale ale RAR ca să stabilească detaliile concrete ale deplasării autolaboratoarelor.

    „ITP la fața locului” face parte din campania noastră de sprijinire a deținătorilor de (semi)remorci speciale apicole (foto 1) , prin înlesnirea condițiilor de efectuare a inspecției tehnice periodice (ITP) acolo unde ne solicitați prezența. În ceea ce privește autovehiculele speciale apicole (foto 2), precizăm că avem în lucru procedura de extindere a acestei facilități și asupra pavilioanelor apicole montate pe autovehicule, activitate ce se va regăsi în proxima modificare a legislației naționale de ITP. Până când se va concretiza demersul, această activitate se poate face doar la reprezentanțele RAR sau la stațiile ITP autorizate”, mai precizează instituția.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Fermier reținut 24 de ore după ce ar fi bătut un bărbat prins la furat de porumb

    Ultimele știri

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Senatorul Sorin Moise a susținut modificările cerute de fermieri în Strategia biodiversității. Amendamentele – votate! Tehnologia care injectează îngrășământul direct la rădăcină. Farmorganix aduce în România utilajele Duport Liquiliser pentru fertilizare de precizie Presiunea asupra Guvernului crește: și industria furajelor cere modificarea Strategiei pentru Biodiversitate Zilele prunului – pe 6 august, la ICDP Pitești-Mărăcineni. Fermierii sunt invitați să descopere cele mai noi soiuri și tehnologii pentru cultura prunului