• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România va sista exportul de floarea-soarelui. Urmează cerealele? Anunțul liderului PSD!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Exporturile de cereale din România ar putea fi oprite. Pentru început ar putea fi sistate exporturile de floarea-soarelui.

    Președintele PSD, Marcel Ciolacu, susține că a discutat cu prim-ministrul Nicolae Ciucă pe această temă și se așteaptă o decizie la nivelul coaliției de guvernare.

    La rândul lor, specialiștii în economie spun că este o decizie politică sensibilă, deși România are un surplus de cereale care ar putea fi vândut pe piață cu prețuri extrem de bune, deoarece prețurile sunt în creștere, potrivit b1tv.ro.

    Marcel Ciolacu

    Liderul PSD susține oprirea exporturilor de cereale

    Marcel Ciolacu este de părere că România ar trebui să oprească exporturile de cereale, iar floarea-soarelui este pe listă.
    Totodată, este de părere că agricultorii nu pot rămâne cu produsele nevândute.

    ”Am avut o discuție cu premierul șieu îmi asum ca la floarea-soarelui să oprim exportul. Vom mări rezervele statului și la grâne și la cartofi. Nu putem lăsa producătorii cu produsele nevândute. Semințele le cumpără statul la prețul pieței și apoi le vinde fabricilor din România. Este zona în care Ucraina trimitea cele mai multe produse. România este grânarul Europei. Vom veni cu scheme de ajutor pentru sectorul de procesare. Am mers punctul pe agricultură”, a declarat Marcel Ciolacu.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! Ploile aduc reduceri de cheltuieli în ferma lui Gheorghe Lămureanu Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Subvenția de bază la APIA. Condiții, plată pe hectar în 2026

    Ultimele știri

    Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc! George Tuță, Primarul Sectorului 1, la redeschiderea pieței Dorobanți: Vrem ca produsele fermierilor să ajungă direct la oameni, la prețul corect Șeful ANSVSA, la redeschiderea Pieței Dorobanți: Un pas important în direcția promovării produselor românești de calitate și a unui consum responsabil