• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Crescător de vaci: Un kilogram de furaj costă cât un litru de lapte. Nu știu cât voi mai rezista!

    Mircea Olteanu – Agrointeligența

    Prețul unui kilogram de furaj a ajuns să coste cât un litru de lapte. Situația este una care îi conduce pe fermieri spre un faliment sigur, spune crescătorul Ivan Stoilov, care are o fermă de animale în apropierea satului Yagodovo, Bulgaria.

    Reprezentanții industriei zootehnice bulgare avertizează cu privire la falimentele fermierilor din cauza costurilor extreme și a lipsei unor politici adecvate. Ministrul Agriculturii nu este de acord cu aceste evaluări, bazându-se pe statisticile oficiale.

    „Agricultura și creșterea animalelor din Bulgaria nu au fost niciodată într-o poziție mai proastă. Mulți colegi închid ferme de elită”, a declarat categoric Ivan Stoilov, care are o fermă de animale în apropierea satului Yagodovo.

    Acesta a declarat pentru Radio Plovdiv că situația este foarte grea pentru crescătorii care își hrănesc animalele doar cu furaje. Potrivit acestuia, prețurile la semințe, îngrășăminte, preparate, combustibil au crescut de trei-patru ori, iar fermierii nu pot crește prețul produselor lor pentru că sunt dependenți de lactate.

    „Prețul unui kilogram de furaj este la fel de mare ca cel al unui litru de lapte de vacă. Toate celelalte costuri nu pot fi acoperite, ca să nu mai vorbim de profit. Cel puțin pentru moment supraviețuiesc, pentru că mă ocup și de cultivarea plantelor și mă transfer dintr-un loc în altul. Nu se știe cât va dura”, a afirmat Stoilov, citat de agri.bg.

    Fermierul crede că, foarte curând, bulgarii vor bea lapte praf și vor mânca produse din carne irlandeză congelată de 24 de ani, dacă nu vor fi luate măsurile necesare pentru stabilizarea sectorului zootehnic din Bulgaria.

    „Ajutorul nu este bine distribuit. Subvenționăm per animal. Un animal care dă 50 de litri de lapte primește aceeași cantitate pe care o primește altul cu 5 litri de lapte. Așadar, unii oameni păstrează animale doar pentru subvenție”, a comentat fermierul.

    Potrivit acestuia, ajutorul ar trebui să fie dat în funcție de producție – lapte sau carne. Aceasta este o cerere de lungă durată, atât a crescătorilor de animale, cât și a fermierilor care cultivă plante, care cred că acest lucru va sprijini sectoarele.


    Te-ar mai putea interesa

    Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi