• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Record: un fermier britanic a recoltat peste 1.000 de roșii dintr-o singură tufă

    Mircea Olteanu – Agrointeligența

    Fermierul Douglas Smith din Hertfordshire, Marea Britanie, a stabilit un nou record de „roșii”: o tufă cu cel mai mare număr de roșii cherry – 1.269. Anterior, bărbatul a mai stabilit câteva recorduri privind cultivarea tomatelor.

    În urmă cu zece ani, el a cultivat 488 de roșii cherry pe o tufă. De atunci, recordul nu a fost doborât până când fermierul a stabilit unul nou, relatează EastFruit, citat de portalul seeds.org.ua.

    Cultivarea plantelor pentru Douglas este doar un hobby, britanicul lucrând ca manager IT. Pentru a obține acest rezultat cu roșiile, britanicul a studiat cercetări pe această temă, a analizat solul și a schimbat doza de îngrășăminte.

    Tot în 2020, Douglas Smith a stabilit un record prin cultivarea celei mai mari roșii din Marea Britanie. Deținătorul recordului cântărea 3,106 kilograme (6,85 lire sterline). Cu toate acestea, britanicul nu a reușit încă să stabilească un record internațional în această privință. Cea mai mare roșie din lume a fost cultivată de americanul Dan Sutherland. Roșia sa cântărea 4,896 kilograme.

    De zece ani încoace nimeni nu a reușit să depășească această realizare agrară.

    Fapt interesant: roșiile cherry nu sunt doar gustoase și sănătoase, ci și diverse ca gust sau culoare. De exemplu, roșiile cu aromă de miere au fost crescute în Statele Unite, iar roșiile violet Sicilian Rouge High GABA GMO au fost crescute în Germania . Acestea din urmă conțin de patru sau cinci ori mai mulți gamma-aminoacizi decât roșiile obișnuite, așa că ajută la prevenirea hipertensiunii arteriale.


    Te-ar mai putea interesa

    Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare”

    Ultimele știri

    Control fără precedent în Delta Dunării: autoritățile verifică exploatarea a aproape 3.000 de hectare ATENȚIE – Presiune ridicată a dăunătorilor din culturile de porumb! ”Bătaie” pe fondurile europene pentru legumicultură. Zeci de proiecte eligibile au rămas fără finanțare Turma vecină cu alt focar de Pesta Micilor Rumegătoare, contaminată! Toate oile vor fi sacrificate Apel disperat al fermierilor din Arad: „Stația care poate iriga 50.000 de hectare este lăsată în paragină!”