• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tratamentele ideale pentru livada de cireși

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Lucrările de întreținere a livezilor au o ordine bine definită, necesar a fi respectată pentru a proteja pomii fructiferi de factorii de stres externi, cum ar fi diferențele de temperatură în timpul iernii ori atacurile de dăunători și boli. Pe Hectarul.ro, horticultorii pot găsi cele mai bune soluții pentru problemele din livezi.

    Livada Multifruct din Chiselet, județul Călărași, este mândria lui Radu Tudorache. Acesta a construit o afacere care reușește să aprovizioneze cu fructe proaspete mari lanțuri de hipermarketuri. Echipa condusă de Tudorache lucrează în jur de 60 de hectare de teren, livada ocupând 18 hectare.

    Cireșii, prunii, perii și caișii sunt pomi fructiferi din Livada Multifruct. Pentru cireș, tratamentele de iarnă sunt vitale. La acel moment se folosesc soluții cuprice. Cuprul este esențial în combaterea bolilor și a dăunătorilor, având o acțiune rapidă asupra sporilor fungilor. În plus, ajută la cicatrizarea rănilor și la construirea unui mecanism de apărare a pomilor.

    La înmugurire, se fac alte tratamente. “Acestea se referă, în principal, la tratamentele contra bacteriilor și contra fungilor. Apoi, la floare este indicat să folosim mici stimulente, stimulente care în timp își vor vedea efectul în producție. În livadă, tot ce vom face va trebui să folosim lucruri preventive, pentru că odată îmbolnăvit, e foarte greu să mai recuperăm cultura pierdută”, a explicat Radu Tudorache.

    Tratamentele ideale pentru livada de cireși

    Hectarul.ro, un proiect al AgroEst Muntenia, oferă o serie de produse fungicide care pot fi utilizate la cireș. Folicur Solo în doză de 0.75 l / ha, Teldor (0.8 l / ha), Switch (1 kg / ha) și Score (0.2 l / ha) sunt potrivite pentru combaterea moniliozelor. Putregaiul brun la cireș poate fi prevenit aplicând 0.5 kg / ha de Signum.

    Aport de calciu – Calmax Gold
    Fertilizare – Omex Bio 20
    Protecție la îngheț – Plyaminol, N – 140
    Stimularea înfloritului – Actiflower, Biostim
    Tratamente ecologice – Ortimag, Maxitina

    Pregătirea pomilor pentru intrarea în vegetație implică utilizarea de îngrășăminte primăvara. Pentru acest tratament, există două opțiuni. Fermierii care au livezi ecologice folosesc îngrășăminte tip bălegar, în timp ce horticultorii care lucrează în sistem convențional au la dispoziție îngrășămintele chimice.

    O altă etapă importantă este cea de formare a fructului. “După formare vom începe să ajutăm planta cu diferite îngrășăminte foliare, fungicide și, neapărat, calciu. În acest fel vom avea anumite caracteristici mult superioare față de o cireașă normală, pielița va fi mai tare, fructul va fi mai colorat, mai rezistent”, a completat Radu Tudorache.

    Administratorul Livezii Multifruct are alte două recomandări pentru horticultori. Orice fel de tratament trebuie să înceteze cu două săptămâni înainte de cules. În plus, pomii trebuie să beneficieze de apă și hrană când au nevoie, pentru un randament ridicat.

    Toate avantajele și recomandările de folosire a produsele fitosanitare pentru livezile de pomi fructiferi pot fi consultate pe www.hectarul.ro.

    Te-ar mai putea interesa

    O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit

    Ultimele știri

    Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie HUMITERRA de la Agrii România – pentru soluri fertile și culturi performante Fermierii români intră în campania de toamnă cu costuri mai mari cu 15–20% față de anul trecut Variolă ovină în județul Constanța. DSVSA a chemat crescătorii la instruire Serviciile pentru care micii crescători de vaci, oi, capre și porci nu trebuie să plătească la medicul veterinar