• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • China aprobă cultivarea a două varietăți de porumb modificat genetic

    Mircea Olteanu -

    China intenționează să aprobe, în premieră, varietăți de porumb modificat genetic dezvoltate de grupul Syngenta, a anunțat vineri ministerul Agriculturii de la Beijing, potrivit agenției de știri Reuters.

    Cele două varietăți, dezvoltate de gigantul agrochimic elvețian și care urmează să fie aprobate, sunt Bt11×MIR162×GA21 și Bt11×GA21, ambele conferă porumbului toleranță la insecte și erbicide, a transmis Ministerul Agriculturii într-o notă postată pe site-ul său.

    Acțiunea autorităților de la Beijing reprezintă o evoluție majoră pentru Syngenta, al treilea cel mai mare producător de semințe din lume, deținut de conglomeratul chinez Sinochem Holdings, care vrea să devină lider de piață pe segmentul OMG din China.

    China intenționează, de asemenea, să aprobe o varietate tolerantă la erbicide, dezvoltată de Hangzhou Ruifeng Bio-Tech Co Ltd, și un alt tip de porumb dezvoltat de China National Seed Group, o unitate a Syngenta Group, se arată în anunț.

    Beijingul a dat deja aprobarea de siguranță pentru alte câteva varietăți de porumb OMG dezvoltate local. Totodată, autoritățile propun revizuirea reglementărilor interne privind semințele pentru a deschide calea omologării culturilor OMG, ca parte a unui efort de pregătire pentru cultivarea comercială a acestor soiuri de cereale.

    Syngenta își propune să strângă aproximativ 10 miliarde de dolari dintr-o ofertă publică inițială (IPO) în China, preconizată să se desfășoare anul acesta.


    Te-ar mai putea interesa

    Un procesator român de lapte a ajutat peste 1.000 de mici fermieri să treacă la e-Factura: ”A înțeles toată lumea” Prețul mediu al unui hectar de teren agricol în România a crescut la 7.601 euro Livrare istorică: Ultima combină New Holland CR10.90 produsă vreodată a ajuns într-o fermă din România!

    Ultimele știri

    Dezastru la o fermă din Timiș: 200 de hectare de grâu au ars ca o torță și numai ploaia a reușit să stingă flăcările Ștefan Nicolae – printre marii datornici la stat. A băgat Agrostar în faliment și a făcut o nouă federație, Agro-Star 2022 Un deputat USR îi cere ministrei USR de la Mediu să deblocheze Rabla Tractoare: ”Fermierii au fost lăsați cu ochii în soare”