• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noi puncte de frontieră pentru fluidizarea traficului la granițele cu Ucraina și Republica Moldova

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Autoritățile române iau măsuri pentru a debloca situația de la granițele României cu Republica Moldova și Ucraina, unde traficul s-a desfășurat foarte greu în ultima perioadă.

    Astfel, ministrul de Interne, Lucian Bode, a menționat că există posibilitatea de deschidere de noi puncte de frontieră, potrivit g4media.ro.

    Joi dimineața – 9 iunie, ministrul de Interne, Lucian Bode, a declarat că există perspectiva deschiderii a 4 noi puncte de frontieră pe rutier și alte 2 pe feroviar, din cauza timpilor mari de așteptare din prezent. Oficialul a specificat că acestea se vor deschide gradual.

    ”Am făcut o analiză prezentată premierului privind timpii de așteptare la frontiera cu Moldova și Ucraina. În ce privește procesarea la lucrătorii MAI, timpii nu depășesc 2-3 minute în medie. Există un deficit de personal însă și pe zona altor instituții – CNAIR, ANSVSA, Vamă – implicate în verificarea la frontieră. Mâine dimineață, premierul a convocat o ședință la care va participa și Inspectoratul Poliției de Frontieră pentru a prezenta date despre timpii de așteptare și proiecția clară de deschidere a noi puncte de trecere a frontierei. Există perspectiva pentru 4 puncte pe rutier și 2 pe feroviar. Unele pot fi deschise relativ repede, altele mai greu. Cred că mâine va fi un anunț clar”, a explicat ministrul de Interne, Lucian Bode.

    Te-ar mai putea interesa

    Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci

    Ultimele știri

    Bulgaria înăsprește controalele pentru floarea-soarelui din Ucraina. Avantaj pentru fermierii români Piața cerealelor, la zi. Prețul grâul DAP Constanța a urcat la 226 euro/t. Turcia – interesată de marfa românească Alertă ANM! Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină. Zonele afectate miercuri și joi Alertă în Brăila: un nou focar de variolă ovină. „Au început să le moară animalele!” Fermierii care au cerut subvenții de la APIA – verificați cu dronele!