• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ONU: Deblocarea porturilor ucrainene a generat o scădere a prețurilor mondiale la grâu

    Mircea Olteanu -

    În urma încheierii acordului privind exportul cerealelor ucrainene, prețurile grâului la nivel mondial au scăzut cu 8%, a declarat secretarul general al ONU, António Guterres, după o întâlnire trilaterală la Liov cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și cu președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan.

    ”Vedem semne că piețele alimentare globale încep să se stabilizeze. Prețurile grâului au scăzut cu până la 8% după semnarea acordurilor. Indicele FAO al costurilor produselor alimentare a scăzut cu 9% în iulie, cel mai mare declin din 2008 încoace”, a declarat Guterres, citat de Ukrinform.

    Majoritatea produselor alimentare sunt vândute acum ”la prețuri sub nivelul de dinainte de război, dar încă foarte ridicate”, a adăugat el, referindu-se la invazia rusă.

    21 de nave cu cereale au părăsit Ucraina într-o lună

    Guterres a amintit că, în mai puțin de o lună, 21 de nave au părăsit porturile ucrainene, iar 15 nave au plecat din Istanbul spre Ucraina pentru a încărca cereale și alte produse alimentare.

    ”În timp ce vorbim, peste 560.000 de tone de cereale și alte produse alimentare produse de fermierii ucraineni intră pe piețele din întreaga lume”, a declarat secretarul general.

    Secretarul general al ONU a adăugat că prima navă cu grâu ucrainean este pe cale ”să răspundă nevoilor persoanelor care suferă de cea mai gravă secetă din ultimele decenii în Peninsula Somalia din Africa”.

    ”Dar nu merită să ne hrănim iluziile – există un drum lung de parcurs înainte de a se concretiza în viața de zi cu zi a oamenilor, în brutăriile și în piețele lor”, a adăugat Guterres, menționând că lanțurile de aprovizionare sunt în continuare perturbate, iar costurile cu energia și transportul rămân inacceptabil de ridicate.

    În același timp, ”dinamica pozitivă pe frontul alimentar” reflectă victoria diplomației și a multilateralismului și aduce beneficii persoanelor aflate în criză, precum și ”fermierilor harnici din Ucraina”, a subliniat oficialul ONU.

    Un acord privind exportul de cereale și alte produse alimentare prin porturile ucrainene de la Marea Neagră a fost semnat pe 22 iulie de Ucraina și Rusia, în urma medierii Turciei și Organizației Națiunilor Unite.


    Te-ar mai putea interesa

    Soluția de drojdie pentru roșii: beneficii, preparare, aplicare Micii fermieri sunt obligați de la 1 iulie să treacă la e-Factura Furturi de amploare de pe terenurile agricole. Întâlnire convocată cu fermierii unei comune

    Ultimele știri

    Fermierii chinezi vor fi despăgubiți pentru pierderile uriașe cauzate de inundațiile devastatoare Livrare istorică: Ultima combină New Holland CR10.90 produsă vreodată a ajuns într-o fermă din România! Verificări în forță la mașinile de erbicidat. Romeo Șoldea, ANF: Atingem pragul de 10.000 de echipamente