• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Comisia Europeană: Salariul de minim 3.000 de lei în agricultură trebuie eliminat

    agrointeligenta.ro

    Salariul minim de 3.000 de lei în agricultură – contestat de Comisia Europeană care cere ca măsura să fie eliminată întrucât reprezintă un ”tratament favorabil”.

    Florin Barbu, președintele Comisiei pentru Agricultură din Camera Deputaților, a anunțat că măsura majorării salariilor din agricultură trebuie eliminată, în viziunea celor de la Bruxelles.

    ”Salariul minim de 3000 de lei pentru angajații din agricultură și construcții este considerat de Comisia Europeană „tratament favorabil” și ar trebui eliminat, aceasta fiind și o condiție a PNRR. Dar așa cum a fost un mare ajutor pentru domeniul construcțiilor, așa este și pentru agricultura și industria alimentară românească. Scopul nostru este să oprim migrația forței de muncă și a ne păstra specialiștii în țară”, a declarat deputatul Florin Barbu.

    Pentru a păstra salariile mari, PSD vine cu soluția majorării tuturor veniturilor minime. ”Soluția PSD este ca salariul minim brut să crească la 3000 de lei, de la 1 ianuarie 2023, pentru toți angajații. În acest fel, îi ajutăm pe toți românii în această perioadă dificilă și păstrăm și muncitorii din agricultură și construcții. Oferim un sprijin, pentru că PSD este întotdeauna alături de români”, a mai precizat Florin Barbu.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale