• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Direcția Agricolă: Prețurile medii stabilite pentru grâu, porumb, rapiță și floarea-soarelui

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Prețurile medii ale produselor agricole ce vor sta la baza calculării venitului brut obținut din arendă sunt stabilite în această perioadă de Consiliile Județene, pe baza prețurilor medii ale produselor agricole, date transmise de Direcțiile pentru Agricultură Județene (DAJ).

    Consiliul Județean Ialomița a anunțat că a aprobat în ședința din 30 august, sumele medii care vor sta la baza calculării arendei, dar și a impozitului pe venitul agricol.

    ”În cazul în care arenda se exprimă în natură, evaluarea în lei se va face pe baza prețurilor medii ale produselor agricole, stabilite de Consiliul Județean ca urmare a propunerilor Direcției pentru Agricultură Județeană”, precizează instituția.

    Citiți și: Arenda la hectar într-un an secetos. Regula de aur pentru fermieri: plata la timp către proprietari

    Floarea-soarelui are prețul cel mai mare

    Consilierii județeni au aprobat în unanimitate prețurile medii ale produselor agricole, iar acestea vor sta și la baza calculelor pentru norma de venit care se achită pentru agricultură, la Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF).

    Prețurile medii ale produselor agricole pentru anul 2022, pentru județul Ialomița, propuse de Direcția Agricolă și vitate de Consilierii județeni sunt: Grâu – 1,54 lei/kg, Orz – 1,53 lei/kg, Rapiță – 3,41 lei/kg, Floarea-soarelui – 3,50 lei/kg și Porumb – 1,24 lei/kg.

    „Prețurile se bazează pe tranzacțiile efectuate în județul Ialomița în acest an până la data de 12.07.2022 de producătorii, depozitarii, comercianții și procesatorii reprezentativi de pe piața agricolă. Prețurile sunt determinate de cerere și ofertă, de calitatea produselor și de perioada din an în care au fost colectate.”, a transmis Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița.

    Te-ar mai putea interesa

    Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele”

    Ultimele știri

    Mai multe mameloane, mai mulți purcei? Genele care pot influența performanța scroafelor Viței furați dintr-un grajd din Alba. Fermierul a făcut propria anchetă și și-a recuperat singur animalele! UE va opri importurile de carne de vită din Brazilia. Urmează carnea de pasăre și mierea? Criză agricolă: șapte fermieri renunță în fiecare zi la exploatații! Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți