• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Petre Daea: Toată suprafaţa agricolă a ţării va fi protejată de secetă până în 2027 prin investiţii în irigaţii

    Iana Gore -

    Toată suprafaţa agricolă a ţării va fi protejată de secetă până în 2027 prin realizarea de sisteme de irigaţii, însă vor exista şi investiţii în sisteme de prevenire a căderilor de grindină, a declarat la Arad, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Petre Daea.

    Ministrul Agriculturii a spus că 2022 a fost ”un an foarte dificil, în care seceta a pus stăpânire pe întreaga Românie”, dar că s-a asigurat producţia de grâu necesară, transmite Agerpres.

    ”În ţară s-a reuşit să se adune în magaziile fermierilor o cantitate de nouă milioane de tone de grâu, ceea ce înseamnă asigurarea necesarului de consum al ţării şi disponibilităţi pentru export. Este cunoscut că peste tot am avut culturi afectate”, a spus ministrul.

    Cât despre porumb, Petre Daea a spus că ”situaţia este mai delicată”, dar că va fi acoperit necesarul de consum al României. El a precizat că a început recoltarea porumbului şi acum suntem la 4% din suprafaţa de peste 2,5 milioane de hectare cultivată. Ministrul a mai spus că în 26 judeţe a început recoltatul la floarea-soarelui iar ”producţia este diferită de la o zonă la alta”, existând zone cu producţii sub 1.000 kg la hectar, dar şi zone cu 3.500 kg la hectar.

    ”Din capul locului vă pot spune că vom avea floarea-soarelui necesară pentru a prelucra şi a obţine uleiul pentru consumul intern”, a dat asigurări Petre Daea.

    Despre pierderile suferite de fermieri, ministrul a declarat că deocamdată nu există un buget stabilit pentru despăgubiri. Fermierii mai pot să comunice până în octombrie care sunt pierderile, în timp ce comisiile de constatare din judeţe lucrează încă pe teren.

    Ministrul Agriculturii a afirmat că România va lua măsuri pentru a reduce pierderile provocate de secetă în următorii ani. Prima măsură va fi de a se ”pune în stare de funcţionare sistemul de irigaţii din ţară”, dar se vor face investiţii şi în prevenirea căderilor de grindină şi stimularea precipitaţiilor.

    Daea a precizat că Ministerul Agriculturii are un program împreună cu Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene pentru a se accesa fonduri europene astfel ca „până în 2027 să fie protejată întreaga ţară”.

    ”Până la această dată avem o suprafaţă protejată de aproximativ două milioane de hectare”, a precizat ministrul.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermă gigant de găini ouătoare. Investiție de peste 80 milioane de euro pentru sectorul ouălor Export de oi, cereale și legume în Algeria. Condițiile sunt negociate de ANSVSA alături de fermierii români Avertisment ANCPI: Dreptul la proprietate poate fi limitat atunci când proprietarul nu se află în țară Județul unde un hectar de teren arabil s-a vândut cu 280.000 de euro. Șef DAJ: ”Fenomenul apare tot mai des” Adrian Țone, fermier: Vom avea zone cu 1.000 l/mp de apă, ceea ce înseamnă o creștere cu 30-40% a necesarului de îngrășăminte

    Ultimele știri

    Controalele în fermele de animale încep din luna februarie. Primele exploatații verificate de inspectorii ANZ Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Agricultura lovită de ger. Impactul vortexului polar în fermele din SUA și vestul Europei Fermierii au reclamat că aplicația pentru subvenții face publice prea multe informații despre terenurile lucrate Fermierii care pierd despăgubirile de 2.000 euro/ha. Ing. Marius Roman, Pepinierele Roman: ”Este destul de tragic”