• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina așteaptă o recoltă de cereale de 50-52 milioane tone. Exporturile, în declin

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Declin în exporturile de cereale efectuate de Ucraina. Țara a exportat aproape 14,3 milioane tone de cereale în sezonul agricol iulie 2022/iunie 2023, un declin de 30,7 la sută faţă de cele 20,6 milioane tone exportate în perioada similară a sezonului precedent, arată datele publicate luni de Ministerul Agriculturii din Ucraina.

    Invadarea Ucrainei de către Rusia la finele lunii februarie a generat volatilitate pe pieţele financiare internaţionale, ducând la creşterea preţurilor la materiile prime şi afectând logistica.

    În sezonul agricol 2020/2021, Ucraina a fost al patrulea mare exportator mondial de porumb şi numărul şase în ceea ce priveşte exporturile de grâu, potrivit datelor Consiliului Internaţional al Cerealelor, anunță Reuteurs.

    Datele Ministerului Agriculturii arată că până acum, în sezonul 2022/2023, au fost exportate 5,4 milioane tone de grâu, 7,7 milioane tone de porumb şi 1,2 milioane tone de orz.

    Guvernul de la Kiev se aşteaptă la o recoltă de cereale de 50-52 milioane tone în acest an, în scădere faţă de nivelul record de 86 milioane tone din 2021. Această scădere semnificativă a fost rezultatul randamentelor mai reduse şi al ocupării unor suprafeţe de teren de către forţele ruseşti.

    60% din cerealele care au ieșit din Ucraina s-au exportat prin România

    Într-o declarație făcută pe 21 octombrie, președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat că până în momentul de față, prin România au fost exportate peste 5 milioane de tone de cereale.

    ”(…) Avem, în legătură cu Ucraina, o temă care ține practic de politica globală, este vorba de securitatea alimentară, despre care vom vorbi. Și aici este bine de știut, și acest lucru îl voi spune în cadrul Consiliului, că România s-a străduit și a reușit să construiască o logistică pentru a înlesni exportul de cereale din Ucraina. Până în momentul de față, prin România au fost exportate peste 5 milioane de tone de cereale. Este foarte mult, este aproximativ 60% din ce a exportat Ucraina în acest an. Vom continua dezvoltarea logisticii, adică drumuri, căi ferate, porturi și așa mai departe, pentru a contribui, semnificativ zic eu, la diminuarea unei posibile crize alimentare”, a explicat Klaus Iohannis.

    Într-o declarație pe același subiect, ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, a anunțat că mai exact România a facilitat tranzitul a peste 5,2 milioane de tone de cereale din Ucraina, din luna februarie, când a început războiul.

    Te-ar mai putea interesa

    Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist

    Ultimele știri

    Adio rambursări pentru motorina fermierilor? Acciza redusă ar urma să fie aplicată direct la pompă Valerian Iștoc – noul Președinte al Summit Agro România. Va prelua funcția din 16 septembrie Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Ai terminat cu erbicidarea? Cum cureți corect instalația de stropit Prețurile DAP Constanța, 19 august: grâu la 219 euro, orz la 201 euro, rapița și floarea-soarelui în stabilizare – reperele zilei pentru fermieri