• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prelungirea autorizației pentru glifosat, pasată Comisiei Europene

    Oana Timar – Agrointeligența

    Statele membre ale Uniunii Europene nu s-au pus de acord privind prelungirea autorizației pentru utilizarea glifosatului în agricultură. În această situația, decizia revine Comisiei Europene, care trebuie să ia o decizie până cel târziu la data de 15 decembrie, când expiră actuala autorizare.

    Nu există încă un acord în UE cu privire la extinderea glifosatului, potrivit informațiilor oficiale transmise de guvernul din Germania și citate de publicația Agrarheute. Statele membre ale UE încă nu au agreat o aprobare extinsă pentru glifosat. În Comitetul permanent responsabil (SCoPAFF) al Comisiei UE, nu a existat nici o majoritate calificată pentru, nici împotriva unei prelungiri cu un an.

    Dacă din nou nu se ia nicio decizie cu privire la reautorizare, Comisia UE poate implementa singură propunerea de aprobare pentru erbicidul total cu glifosat.

    Glifosatul este încă permis în UE până la 15 decembrie 2022.

    Germania s-a abținut

    Germania s-a abținut în cadrul votului pentru prelungirea autorizației pentru utilizarea glifosatului. Guvernul german și-a justificat abținerea spunând că nu dorește să stea în calea Comisiei UE atunci când a venit vorba de prelungirea formală administrativă a autorizării glifosatului pentru o perioadă scurtă de timp.

    Prelungirea este, de asemenea, necesară pentru a „asigura fermitatea deciziei tehnice de reînnoire sau neaprobare în contextul controlului judiciar”. La urma urmei, o decizie tehnică nu ar trebui să fie contestabilă din cauza erorilor formale sau procedurale.

    Germania a anunțat deja că nu va mai permite utilizarea glifosatului începând cu anul 2024. Potrivit informațiilor oficiale, data de scoatere treptată este deja prevăzută în legislația privind protecției plantelor.


    Te-ar mai putea interesa

    APIA anunță subvenția care a intrat în conturile fermierilor! Tratament corect pentru sămânța de floarea-soarelui și porumb Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Veste uriașă pentru ciobani, înainte de Paște. Export de carcasă de ovine – în SUA AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma”

    Ultimele știri

    Studiu Agricola: Peste 84% dintre români consideră că mesele împreună contribuie la formarea unor obiceiuri alimentare sănătoase Fermierii intră cu conturile goale în Sărbători. Plata ANT-urilor ”pusă pe pauză” de APIA Motorina ieftină pentru fermieri s-a blocat la Guvern, deși are impact zero asupra deficitului bugetar Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Vremea se strică înainte de Paște. Anunțul meteorologilor pentru următoarele zile!