• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Zi de foc pe bursele de cereale! Prețul grâului a crescut deja cu 12 euro/tonă și porumbul cu 11 euro/tonă

    Oana Timar – Agrointeligența

    Prețul cerealelor este în creștere continuă astăzi pe bursele internaționale, mai ales pe cele europene. La ora prânzului, cotația pentru grâul Matif se majorase deja cu peste 12 euro pe tonă față de prețul de vineri. Creștere similară și la porumb, de 11 euro pe tonă.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO urmărește pentru fermieri evoluția burselor de cereale în ceea ce putem numi cea mai zbuciumată zi pentru cotațiile grâului și porumbului. Este prima zi de tranzacționare după ce sâmbătă, Federația Rusă a anunțat că se retrage din coridorul de siguranță pentru exportul cerealelor din Ucraina.

    Creșterea prețurilor a început timid în această dimineață, dar cum știrile despre blocajele de la Marea Neagră au început să curgă, s-a accelerat și aprecierea grâului și porumbului.

    La ora 12.21, prețul grâului Matif pentru contractele pe luna decembrie atinsese 349,75 de euro pe tonă, o creștere de 12,25 de euro față de prețul de deschidere a bursei.

    La porumb, majorarea de preț era, la prânz, de 11 euro pe tonă, la 348 de euro pe tonă.

    Grâul s-a scumpit foarte mult și pe bursa americană. La Chicago, grâul CBoT livrat în decembrie s-a scumpit deja astăzi, până la ora 12:25, cu peste 0,44 de dolari pe bușel, ajungând la 873,25 de cenți per bușel. La porumbul CBoT, creșterea este de 15,75 de cenți pe bușel, la o cotație de 696,50 de cenți per bușel, cu contract de livrare în decembrie.

    Vom reveni la finalul zilei cu cotațiile atinse de grâu și porumb în contextul în care tot astăzi se pare că vor trece prin coridorul de cereale ultimele nave care fac obiectul acordului privind exporturile din Ucraina.


    Te-ar mai putea interesa

    Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri

    Ultimele știri

    Președintele Nicușor Dan a trimis Legea urșilor la Curtea Constituțională! Egiptul a inaugurat un proiect de miliarde de euro pentru cultivarea cerealelor în deșert Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Bogdan Chirițoiu vrea un nou mandat la Consiliul Concurenței. Ancheta semințelor, dosarul-cheie de la finalul mandatului al treilea Programul Usturoiul 2026 a fost aprobat de Guvern. Fermierii primesc un ajutor de 3.000 euro/ha