• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un cunoscut fermier aruncă bomba: Mulți oameni de la țară își vând pământul ca să poată lua ajutor social

    agrointeligenta.ro -

    În mediul rural, ajutorul social poate reprezenta un venit sigur pentru care, culmea, nu trebuie să te spetești muncind. Condițiile de acordare a acestor bani includ însă și ca beneficiarul să nu aibă în proprietate teren agricol. Așa se face că mulți țărani au ajuns să bată la porțile marilor ferme din zonă pentru a-și vinde și pământul. De multe ori nu este vorba decât de câteva hectare.

    ”Oamenii din comună sunt săraci și nu sunt puțini cei care preferă să trăiască pe bani de la stat și cu cea mai produc în gospodărie. Dacă au teren agricol, nu au cu ce să îl muncească sau nu vor să lucreze la câmp, iar banii de pe arendă li se par puțini, așa că mulți vin la mine să mă întrebe dacă nu vreau să le cumpăr suprafețele – de multe ori mici, de cel mult câteva hectare, ca să poată cere ajutor social de la primărie”, a dezvăluit fermierul Piero Francisci pentru Agrointeligența.

    Afacerea în agricultură a lui Francisci este localizată în județul Teleorman, la Băbăița, dar fermierul spune că din discuțiile cu ceilalți colegi agricultori, situația este similară în toate zonele țării, mai ales unde populația este îmbătrânită.

    Legislație modificată anul trecut

    Persoanele care dețin clădiri, autovehicule, terenuri, animale sau păsări „a căror valoare netă de producție depășeste suma de 1.000 euro” pentru persoana singură, respectiv 2.500 euro pentru familie nu mai primesc ajutoare sociale. Prevederea a fost inclusă în legislație în toamna anului trecut de către Ministerul Muncii, la acea vreme cârmuit de liberala Mariana Câmpean.

    În urma intrării în vigoare a noilor norme, pentru determinarea sumelor, Ministerului  Agriculturii i s-a cerut să să pună la dispoziția primarilor procedura de calcul necesară pentru stabilirea valorii de producție.  Așa se face că din octormbrie anul trecut, proprietarii de teren au trebuit să aleagă: fie renunță la ajutorul social, își păstrează și își lucrează terenurile, fie vând proprietățile și rămân dependenți de venitul minim garantat de la stat.

    Foto: Dennis Jarvis



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne

    Ultimele știri

    O nouă lovitură pentru cercetare. Guvernul a redus indemnizația pentru doctor științific la numai 500 lei brut Alertă de știri false în Franța: Dermatoza nodulară la bovine NU a fost, de fapt, cauzată de cerealele din Ucraina AIPROM avertizează: Utilizarea produselor neautorizate, chiar și de origine biologică, poate avea consecinţe negative! Motorină mai scumpă în campania agricolă. Prețul per litru a depășit deja 8,3 lei și continuă să crească Consiliul Concurenței a autorizat preluarea magazinelor La Cocoș de grupul care deține Lidl și Kaufland