• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Nicolae Ciucă: Din 1 ianuarie nu se mai acordă subvenția de 50 de bani la carburanți

    Angelica Lefter -

    Guvernul nu va prelungi măsura de compensare a preţului la carburanți cu 0,50 lei pe litru, de la 1 ianuarie 2023. Cu toate acestea, există promisiuni că măsura va fi reintrodusă, dacă puterea de cumpărare a românilor va scădea.

    Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Nicolae Ciucă, înainte de ședința de Guvern de astăzi, miercuri – 28 decembrie.

    Prim-ministrul României, Nicolae Ciucă (foto:rfi.ro)

    ”Trebuie să mă refer la compensarea preţului la carburanţi. Dacă iniţial măsura nu părea să fie una care să producă efecte, iată la sfârşitul anului putem să constatăm că a fost o măsură bună, preţul la carburant ajungând la un nivel de dinainte ca măsura să fi fost decisă la nivelul Guvernului. Şi trebuie să anunţăm că începând cu 1 ianuarie ea nu va mai funcţiona”, a declarat premierul Nicolae Ciucă.

    Cu toate acestea, șeful Executivului a precizat că este pregătit să aplice din nou măsura în cazul în care ”preţurile vor avea o evoluţie care să depăşească puterea de cumpărare” a cetăţenilor.

    ”În schimb, este doar o măsură o decizie de suspendare, Guvernul fiind pregătit ca, în măsura în care preţurile vor avea o evoluţie care să depăşească puterea de cumpărare şi de susţinere la nivelul cetăţenilor, să o aplicăm din nou”, a mai afirmat prim-ministrul Nicolae Ciucă.

    În luna iunie 2022, șeful Guvernului anunța o compensare a pompă a carburanților, ca urmare a unui val de scumpiri. Atunci premierul Nicolae Ciucă a anunțat că preţul la pompă va fi compensat cu 0,50 lei, suma ”scutită” fiind evidențiată pe bonul fiscal.

    Astfel fermierii au putut beneficia, pe lângă acciza de 1,6 lei pe care o primeau înapoi de la stat, și de această compensare de 0,50 lei pe litrul de carburant. Deși măsura a fost inițial introdusă pentru 3 luni, acesta a fost prelungită până la finalul anului.


    Te-ar mai putea interesa

    Problemele cu cadastrul gratuit au ajuns în Parlament. Vot pentru intabularea terenurilor agricole Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Laptele la 5 lei care i-a înfuriat pe fermieri. Cine îl produce

    Ultimele știri

    Azomureș a oprit din nou producția de îngrășăminte Tranșa a doua din subvențiile APIA. Fermierii care au intrat la plată în această săptămână Asociația Moldoovis, pune piciorul în prag în scandalul berbecilor ”expediați” în R. Moldova: Proprietarul – singurul responsabil pentru starea precară a animalelor