• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prima declarație a lui Dacian Cioloș după anunțarea noilor comisari europeni

    agrointeligenta.ro

    Începând de astăzi, locul de comisar european pentru agricultură nu îi mai aparține lui Dacian Cioloș. Irlandezul Phil Hogan a fost anunțat oficial că pentru acest important portofoliu, în timp ce România, prin Corina Crețu, va gestiona Politica Regională.

    ”Un nou început pentru Comisia Europeană, un nou început pentru Europa. Felicitări doamnei Corina Cretu, viitorul comisar european din România, căreia președintele ales al Comisiei Europene, J-C Juncker i-a încredințat Politica Regională, un portofoliu cu greutate și importanță pentru Uniunea Europeană! Felicitări tuturor celor care au făcut acest lucru posibil. Ii doresc doamnei Crețu multă putere de muncă și mult succes în reprezentarea interesului european într-un domeniu crucial atât pentru viitorul UE cât și pentru viitorul României”, a declarat Dacian Cioloș pe pagina sa de Facebook, unde a și postat un link de la informarea oficială privind noua echipă ce va forma Comisia Europeană sub președinția lui Jean Claude Juncker.

    În doar câteva ore, mesajul lui Cioloș a strâns aproape 200 de like-uri, dar și multe comentarii, dintre care enumerăm doar câteva:

    Liliana Popescu: ”Mulțumesc, Domnule Dacian Cioloș, pentru munca depusă, pentru profesionalizmul și dedicația de care ați dat dovadă dar și pentru faptul ca ne-ați făcut să ne simțim mândri români având așa un Comisar ca Dvs.”

    Marius Avram: ”Multumim si noi pentru ca ne-ati reprezentat cu succes! Munca dumneavoastra in CE nu este atat de cunoscuta in Romania pe cum ar trebui; oameni ca dumneavoastra ar trebui promovati, ar trebui sa fie cunoscuti pentru a motiva si alti romani sa va urmeze exemplul”

    Laviniu Enii: ”Felicitari si mult succes in continuare. Romania are nevoie de experienta ta si de calitatile tale deosebite!”

    Alice Nadăş: ”Un om cu alese deprinderi de relationare interumana. Un comunicator de excepție și un suflet mare. Multumim pentru tot ceea ce ati făcut pentru noi Romanii ! Sunt convinsă că veti avea succes și veti fi respectat în orice alt domeniu ales sa-l faceți mai departe. Respect!”


    Te-ar mai putea interesa

    România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa