• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul din Polonia a agreat cu fermierii să acorde credite preferențiale pentru crescătorii de porci

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Guvernul din Polonia a agreat cu fermierii necesitatea lansării unor împrumuturi preferențiale pentru producătorii de porci. Anunțul a fost făcut de către Ministerul Agriculturii din Polonia, în urma unei întâlniri avute cu reprezentanții producătorilor de carne de porc.

    Henryk Kowalczyk, vice-ministru al Agriculturii (funcție ce corespunde secretarului de stat din Guvernul României) s-a întâlnit săptămâna aceasta cu membrii Departamentului Porci din cadrul la Sindicatului Independent Autoguvernant al Fermierilor Individuali „Solidaritatea”. În cadrul întâlnirii s-a discutat situația din acest sector.

    Modificări propuse în Programul Sow+ și în ecoschema – bunăstarea animalelor

    ”Sindicatul a prezentat mai multe propuneri de sprijinire a producătorilor de porci. S-au propus, printre altele modificari în Programul Sow+ și în ecoschema – Bunăstarea animalelor. Sindicatul au propus și lansarea unor împrumuturi preferențiale pentru producătorii de porci. Ei au cerut, de asemenea, sprijin pentru grupurile de producători”, a informat Ministerul Agriculturii din Polonia.

    Sursa citată a indicat că în timpul întâlnirii, Kowalczyk a subliniat că în domeniul ecoschemei – Bunăstarea animalelor au avut loc consultări foarte ample și au fost introduse multe schimbări benefice. În același timp, pentru această activitate au fost alocate fonduri foarte mari.

    Împrumuturi preferențiale pentru producătorii de porci

    Ministerul Agriculturii din Polonia a fost de acord cu propunerea de a lansa împrumuturi preferențiale speciale pentru producătorii de porc.

    Ministerul a adăugat că în ceea ce privește grupurile de producători, la întâlnire s-a reamintit că există posibilități de susținere a acestora, dar acestea ar trebui să fie „cu adevărat grupuri de producători bazate pe reguli corecte de lucru în comun”.

    Polonia se numără, la fel ca România, printre statele care au avut de suferit din cauza focarelor de pestă porcină africană.

    La noi în țară, crescătorii de suine nu au beneficiat până acum de un sprijin dedicat. Abia din a doua jumătate a anului trecut s-a decis punerea în aplicare a Legii reproducției – Legea nr. 195/2018. Prin aceasta, crescătorii de suine primesc sprijin de până la 90% din valoarea investiției în creșterea capacității pentru fermele de scroafe.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția

    Ultimele știri

    Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte