• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • INS: Cantitatea de lapte colectată de la fermieri, o nouă scădere în luna februarie

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Institutul Național de Statistică (INS) a făcut publice datele legate de cantitatea de lapte de vacă colectată în unitățile procesatoare și producția de produse lactate în luna februarie 2023.

    INS arată că în luna februarie 2023, cantitatea de lapte de vacă colectată de la exploataţiile agricole şi centrele de colectare de către unităţile procesatoare a scăzut cu 6,6% faţă de luna ianuarie 2023, totuși a crescut cu 12,8% faţă de luna februarie a anului trecut.

    De asemenea, conform datelor, cantitatea de lapte de vacă colectată de la exploataţiile agricole şi centrele de colectare de către unităţile procesatoare a crescut în perioada 1 ianuarie–28 februarie 2023 faţă de perioada 1 ianuarie–28 februarie 2022 cu 12,5%.

    Cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare şi produsele lactate obţinute

    INS: Cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare şi produsele lactate obţinute

    Potrivit datelor INS, în luna februarie 2023 comparativ cu luna precedentă, cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a scăzut cu 6,6%.

    Producția de unt a înregistrat cea mai mare scădere (-9,5%). Totodată, cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a scăzut în luna februarie 2023 faţă de luna precedentă cu 7,7%.

    Faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, în luna februarie 2023 cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a crescut cu 12,8%. Producţia a crescut la smântâna de consum cu 1,3%, iar cea mai mare scădere s-a înregistrat la unt (-33,0%).

    Cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a scăzut în luna februarie 2023 cu 36,7% faţă de luna corespunzătoare din anul precedent.

    În perioada 1 ianuarie – 28 februarie 2023, comparativ cu perioada 1 ianuarie– 28 februarie 2022, cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a crescut cu 12,5%. Scăderea cea mai mare de producţie a fost înregistrată la unt cu 23,6%.

    Pe de altă parte, cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a scăzut cu 36,8% în perioada 1 ianuarie – 28 februarie 2023 faţă de perioada 1 ianuarie – 28 februarie 2022, arată INS.

    Evoluţia cantității de lapte de vacă colectate de unităţile procesatoare

    INS: Evoluţia cantității de lapte de vacă colectate de unităţile procesatoare

    Te-ar mai putea interesa

    Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent

    Ultimele știri

    Secerișul aduce bani în plus. Unii polonezi își iau concediu pentru un câștig mai bun pe combină APIA și ANZ – întâlnire de lucru despre subvențiile crescătorilor de animale AgroReclamații. Posibilă poluare a râului Târnava Mică în urma activității un sortator de carne din Germania Caniculă la pachet cu furtuni. ANM anunță vijelii și ploi torențiale, de marți Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică”