• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Culturile agricole se mai pot asigura până la 30 aprilie

    Adrian Radu -

    Cele mai multe culturi sunt expuse riscurilor meteo extreme care se manifestă tot mai des în această perioadă. Și pentru că vremea nu este mereu de partea fermierilor, au început daunele.

    30 aprilie 2023 este termenul limită pentru emiterea polițelor de culturi agricole, la majoritatea asigurătorilor (conform condițiilor de asigurare), și pentru a câștiga lupta cu vremea, fermierii trebuie să știe că pot asigura culturile de primăvară care urmează să fie însămânțate sau au fost însămânțate de curând precum și culturile de toamnă.

    Riscurile acoperite sunt grindină, furtună/uragan, ploaie torențială, incendiu din orice cauză.

    Asigurarea culturilor neînsămânțate

    Culturile agricole programate şi neînsămânțate încă, se pot asigura împotriva riscurilor menționate mai sus, urmând a fi actualizate ulterior conform suprafețelor înființate efectiv și declarate la APIA.

    Totodată, încă un avantaj îl reprezintă faptul ca polițele de asigurare se mai pot încheia încă cu plata primei în rate, indiferent de tipul de cultură.

    Riscurile din agricultură sunt riscuri naturale, viitoare, posibile, dar incerte și pot să creeze dezechilibre din punct de vedere financiar.

    ”De 12 ani, Clubul Fermierilor Români Broker de Asigurare protejează munca și investiția fermierilor. Contactați-ne pentru detalii. Suntem alături de tine, pentru că suntem la fel ca tine. Fermieri”, este mesajul Clubului Fermierilor Români Broker de Asigurare

    Culturile agricole se mai pot asigura până la 30 aprilie – AICI LINK FORMULAR 



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător

    Ultimele știri

    Subvenția APIA pentru pășunat. Noile cuantumuri la ecoschema accesată de crescătorii de vaci Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Vești bune pentru fermieri! Prețurile laptelui cresc brusc pe piața mondială Șeful CCIR, care organizează Indagra, îi atacă pe fermieri: ”Sunt dușmanii agriculturii. Apar cu tractoarele de 300.000 de euro în Piața Victoriei” Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an