• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Decizia care îi poate falimenta pe fermieri! Ministrul Daea se opune!

    agrointeligenta.ro

    O decizie care îi poate falimenta pe fermierii noștri! România se pronunţă pentru menţinerea unei stări fitosanitare adecvate a plantelor şi a produselor vegetale, alături de celelalte şapte state semnatare, astfel că o reducere cu 35% ar afecta nivelul de producţie, ceea ce poate să ducă, de asemenea, la falimentul multor fermieri, a declarat ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Petre Daea, la Consiliul Agricultură şi Pescuit – Agrifish.

    Ministrul Agriculturii a făcut referire la documentul ”Preocupări legate de proiectul de act normativ privind utilizarea durabilă a produselor de protecţie a plantelor şi menţinerea unui nivel adecvat de sănătate a plantelor fitosanitară adecvată în UE”, iniţiat de Letonia în numele următoarelor ţări: Bulgaria, Republica Cehă, Ungaria, Lituania, Polonia, România.

    ”Alături de celelalte şapte state semnatare, România se pronunţă pentru menţinerea unei stări fitosanitare adecvate a plantelor şi a produselor vegetale. Scopul esenţial al produselor de protecţie a plantelor este de a menţine un nivel ridicat al producţiilor agricole. România este un exportator important pe pieţele terţe şi are tot interesul ca producţia agricolă naţională să respecte Standardele Internaţionale pentru Măsuri Fitosanitare. România este, de asemenea, statul membru cu cea mai mică cantitate de substanţă utilizată la unitatea de suprafaţă. Faţă de media europeană de 2,2 kg/ha, România foloseşte doar 0,64 kg/ha”, a menţionat ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Petre Daea, citat de Agerpres.

    Potrivit acestuia, o reducere cu 35% ar afecta nivelul nostru de producţie, ceea ce poate să ducă, de asemenea, la falimentul multor fermieri.

    ”Nu putem fi de acord cu acest nivel de reducere, România fiind ţara care nu face exces de consum de pesticide, ci, dimpotrivă, poate fi considerată un reper. De aceea, considerăm că reducerea proporţională nu este o soluţie”, a subliniat ministrul.


    Te-ar mai putea interesa

    România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă

    Ultimele știri

    Lovitură devastatoare pentru legumicultorii din Glodeanu Sărat: recoltele, distruse înainte de recoltare TIMAC AGRO România a marcat două decenii de prezență și dezvoltare pe piața agricolă din România! Noi fonduri europene pentru energie verde în ferme. Proiectele de finanțare se depun din 15 iunie Stațiunea Pomicolă Bistrița organizează un eveniment dedicat fertirigării și irigațiilor în cultura cireșului Crescătorii de animale – protest la Cotroceni. Fermierii cer intervenția statului în problema urșilor