• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Egiptul a cumpărat 120.000 de tone de grâu românesc. Ce preț s-a plătit pe tonă!

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    În urma unei licitații internaționale de ieri, marți – 2 mai, Egiptul a achiziționat 655.000 de tone de grâu, dintre care 120.000 de tone de grâu românesc, prin intermediul Autorității Generale pentru Aprovizionarea din Egipt (GASC), a transmis Reuters.

    Grâul din România a fost cumpărat la un preț free-on-board de 250 de dolari pe tonă, cu 10 dolari mai ieftin decât cel din Rusia care a fost achiziționat într-o cantitate de 535.000 de tone. Marfa urmează să se livreze în iunie și/sau iulie.

    Autoritatea Generală pentru Aprovizionare (GASC) din Egipt, entitatea care se ocupă de achiziţiile strategice de grâu în numele statului egiptean, a cumpărat o cantitate de 655.000 de tone de grâu la o licitaţie internaţională care a avut loc marţi.

    Conform traderilor, din cantitatea totală, 535.000 de tone de grâu au fost achiziționate de la statul rus, iar restul de 120.000 de tone este reprezentat de grâul românesc. Grâul a fost achiziţionat la un preţ free-on-board (FOB) de 260 de dolari pe tonă, în cazul grâului rusesc, respectiv 250 de dolari pe tonă, pentru grâul din România.

    doua persoane care aranjeaza lipii
    Egiptul își hrănește populația cu grâu românesc (foto: fao.org)

    Grâu românesc și rusesc pentru egipteni

    Luni, GASC a solicitat furnizorilor să depună oferte FOB pentru două perioade de livrare, 10-30 iunie și/sau 1-20 iulie, iar plățile ar urma să fie efectuate la vedere (imediat), prin intermediul fondurilor provenite de la Islamic Trade Finance Corporation (ITFC).

    Traderii au făcut cunoscut faptul că, în final, statul egiptean a acceptat doar două oferte pentru grâu din România, una de la Agro Chirnogi pentru 60.000 de tone de grâu, cu un preţ de 260 de dolari pe tonă, la care se adaugă 15,50 dolari reprezentând costul de livrare, și alta tot pentru 60.000 de tone de grâu de la Olam, la un tarif asemănător.

    Egiptul este lider printre cumpărătorii de grâu la nivel global, un produs de bază necesar pentru a susține programul de subvenţionare a pâinii, de care depind mai mult de 70 de milioane dintre cei 103 de milioane de egipteni.


    Te-ar mai putea interesa

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești

    Ultimele știri

    Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA