• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Două hotărâri de guvern așteptate de fermieri, pe masa Executivului în ședința de joia aceasta!

    agrointeligenta.ro

    Două hotărâri foarte importante, așteptate de fermieri, se află pe masa de lucru a ședinței de Guvern din această săptămână. Este vorba despre două programe de sprijinire a fermierilor: ajutorul de minimis pentru cultura de usturoi și ajutorul de minimis pentru susținerea producției de cartof de consum.

    Membrii Guvernului se reunesc mâine, joi – 4 mai, în ședința săptămânală, iar pe ordinea de zi figurează două acte normative așteptate de fermieri. Ajutorul de minimis pentru cultura de usturoi și cel pentru cultura de cartof de consum urmează să primească mâine votul Executivului, astfel încât producătorii agricoli să poată depune ulterior cererile pentru subvențiile de 3.000 de euro la hectar pentru cultura de usturoi și de 200 de euro la hectar pentru cea de cartof.

    Decizia de a pune pe ordinea de zi cele două acte normative vine după ce, la începutul acestei săptămâni, prin intermediul Agrointeligența – AGROINTEL.RO, fermierii au făcut un apel către Guvern să adopte ajutoarele de minimis promise. Cei mai îngrijorați sunt cultivatorii de usturoi, pentru care proiectul de HG s-a publicat în dezbatere publică în luna martie, iar de atunci, nicio veste. O parte dintre fermieri se temeau chiar că decidenții i-au uitat, mai ales că, potrivit proiectului, termenul limită pentru depunerea cererilor era anunțat ca fiind 16 mai.

    Despăgubirile de secetă nu sunt pe ordinea de zi

    Spre dezamăgirea fermierilor, ședința de mâine a Executivului nu include, potrivit ordinii de zi, și adoptarea ordonanței de urgență pentru acordarea despăgubirilor de secetă la culturile de primăvară de anul trecut.

    Ședința de Guvern de mâine, joi – 4 mai, este programată să înceapă de la ora 11.00. Ordinea de zi, în forma integrală, este disponibilă pe site-ul Guvernului României, la link: https://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-incluse-pe-agenda-edintei-guvernului-romaniei-din-4-mai-2023

    Te-ar mai putea interesa

    Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei

    Ultimele știri

    Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Ciobanii anunță că vor protesta la ANSVSA pe 3 august și cer demisia șefului instituției Bursa cerealelor, la zi. Grâul românesc trece de 226 euro/t în Constanța. Avantajul fermierilor poate dura doar câteva săptămâni Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă Subvenții pentru îngrășăminte, aprobate deja în patru state din UE. Fermierii polonezii – 115 euro/ha