• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina a interzis până în toamnă exportul de zahăr

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Guvernul Ucrainei a interzis exportul de zahăr până pe data de 15 septembrie. Această decizie a fost luată de Cabinetul de miniștri care a menționat că măsura va fi în vigoare toată vara, de pe 5 iunie până pe 15 septembrie.

    Cabinetul de miniștri al Ucrainei a interzis exportul de zahăr până pe 15 septembrie. Acest lucru a fost raportat de reprezentantul Cabinetului de Miniștri, Taras Melnychuk, pe Telegram, a raportat Agroportal.

    Exportul de zahăr, interzis temporar de Guvernul Ucrainei

    Ca urmare a contextului actual din Ucraina, guvernul a decis să oprească exporturile de zahăr pentru 3 luni. Astfel, toate țările care se aprovizionau cu zahăr ucrainean vor trebui să își caute o alternativă, cel puțin până pe data menționată de Executiv. Reprezentantul Cabinetului de Miniștri, Taras Melnychuk, a anunțat acest lucru pe rețelele de socializare.

    „Zahărul a fost inclus în Anexa 1 „Volume de cote de mărfuri al căror export este supus licenței” din Rezoluția nr. 1466 cu un volum de cotă de 0 tone și o perioadă de autorizare de la 5 iunie până la 15 septembrie 2023”, a scris acesta.

    De asemenea, zahărul a fost exclus din Anexa 5 „Lista m ărfurilor al căror export este supus licenței” la rezoluția menționată.

    zahar Bod
    Zahărul Bod provine, de fapt, din Ucraina

    Zahărul Bod, produs în Ucraina și ambalat în România

    Interzicerea exportului de zahăr ar putea avea un impact major pe piața din România. În prezent, Zahărul Bod comercializat la noi ste produs în Ucraina și doar ambalat la noi în țară. Originea zahărului vândut în ambalajele fabricii de la Bod este trecută pe ambalaj, dar pe fundul acestuia, așa încât puțini sunt cei care află că pun în coș un zahăr care nu este produs în țara noastră, dar care este promovat ca atare pe rețelele de socializare.

    Citiți și: Zahărul Bod este zahăr adus din Ucraina. Originea este trecută pe fundul ambalajului

    Anul trecut, pe rețelele sociale circula o campanie prin care românii erau îndemnați să susțină producția de zahăr românesc și să cumpere zahăr Bod, numai că fabrica de la Bod, județul Brașov, este închisă de o perioadă bună de timp și nici achiziții de sfeclă de zahăr nu s-au făcut anul trecut de la fermierii români. S-a găsit o sursă mai ieftină de unde vine zahărul direct pregătit pentru comercializare: Ucraina.


    Te-ar mai putea interesa

    România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale