• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Azomureș a reluat producția de îngrășăminte. Purtător de cuvânt: Este o repornire parțială!

    agrointeligenta.ro

    Azomureș a repornit producția de îngrășăminte după un an și jumătate de întrerupere cauzată de prețul crescut al gazului, materia primă în fabricarea de îngrășăminte chimice. Producția a pornit deocamdată parțial, cu amoniac adus din import, la un preț mai mic decât costul de producție cu gaz natural românesc.

    ”În ultimele 12 ore am repornit parțial o parte din instalații, este vorba de una dintre fabricile de producere acid azotic și o secție care produce îngrășăminte, azotat de amoniu. Este o repornire parțială, undeva la 10% din capacitatea normală a combinatului, o repornire care s-a putut realiza cu amoniac, materia noastră primă de bază, din import. A fost adus dintr-o țară europeană, unde prețul gazului este, în acest moment, mai redus, și ne-a permis această achiziție”, a declarat purtătorul de cuvânt al combinatului Azomureș, Ovidiu Maior, citat de Radio Mureș.

    Citiți și: Premierul Ciucă, la Azomureș: Reluarea producției de îngrășăminte chimice este o prioritate pentru agricultura și securitatea alimentară a țării noastre

    Reprezentantul Combinatului de îngrășăminte Azomureș a precizat că producția ar putea crește începând cu această vară. ”Personalul este același care se află pe platformă în mod obișnuit, în ultimul an și jumătate, chiar dacă producția a fost oprită, personalul secțiilor respective a avut în responsabilitate pornirea instalațiilor. Vom funcționa în acest mod câteva zile acum, urmând ca în perioada următoare să reușim să mai achiziționăm amoniac din import și vom produce îngrășăminte, în speranța că vom reuși ca, în această vară, la un moment dat, să repornim cel puțin una dintre fabricile noastre de amoniac, pentru a avea o producție continuă”, a spus Maios.

    În condiții normale de funcționare, Azomureş produce 1,6 milioane de tone de îngrăşăminte, iar 75% din această producţie era destinată agricultorilor români.

    Prețul gazului, la un nivel minim pentru ultimii doi ani

    Vă reamintim că săptămâna aceasta, prețul gazului a atins cel mai mic nivel din ultimii doi ani.

    Potrivit Bloomberg citat de Agerpres, la hub-ul de gaze de la Amsterdam, unde se stabilesc preţurile de referinţă pentru Europa, cotaţiile futures la gaze au scăzut timp de opt săptămâni la rând şi sunt sub 25 de euro pentru un un Megawatt-oră, cel mai redus nivel de după luna mai 2021.


    Te-ar mai putea interesa

    România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Plăți în avans pentru fermierii care au depus deja cerere de subvenții la APIA ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată!

    Ultimele știri

    Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont O fermă de animale este scoasă cu totul la vânzare din cauza unei datorii la bancă Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă