• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AMRCR vrea acord voluntar, nu OUG pe ieftinirea alimentelor. Retailerii susțin că au scăzut prețul laptelui cum s-a agreat

    agrointeligenta.ro

    Marii retaileri nu par să vrea sub nicio formă o ordonanță de urgență pentru reducerea prețului la alimentele de bază. Asociația Marilor Rețele Comerciale din România (AMRCR) susține că un acord voluntar ar fi suficient, așa cum a fost cazul ieftinirii laptelui la raft.

    ”În luna aprilie a fost agreat – sub patronajul Guvernului – un Acord Voluntar, la care au participat retaileri, procesatori si fermieri, prin care a fost convenit ca marile rețele comerciale să reducă cu minim 10% prețul la raft al produsului lapte românesc proaspăt – de 1 litru – de așa maniera încât acesta sa scadă sub 7 lei, cu începere de la 1 mai 2023, pentru o perioadă de 6 luni”, susține organizația retailerilor.

    În timp ce AMRCR susține că toți retailerii au redus prețul laptelui cu minim 10%, cifrele oficiale contrazic afirmațiile organizației . Astfel, datele INS arată că scăderea de preț a fost cu mult sub ceea ce s-a agreat la masa discuțiilor la care au participat nu doar comercianții, ci și procesatorii și fermierii.

    Citiți și: Ieftinirea laptelui – cifrele INS. În loc de 20%, prețurile au scăzut la raft cu numai 5,7%

    ”Toți membrii AMRCR au respectat cu strictețe angajamentul asumat, acest fapt fiind certificat și în cadrul întâlnirilor săptămânale ale Grupului de monitorizare organizat la Ministerul Agriculturii – condus de Ministrul Agriculturii în funcție la momentul respectiv – și la care a participat și Consiliul Concurenței”, susține AMRCR.

    ”Din acest punct de vedere, considerăm că membrii AMRCR au dovedit seriozitate și responsabilitate și nu ni s-a adus la cunoștință că prin respectarea acestui Angajament am fi produs efecte colaterale negative care să ne fie imputabile și care să creeze percepția că nu am fi respectat Acordul Voluntar în formula în care a fost agreat. Având in vedere cele de mai sus, folosirea motivării că nu am fi respectat Acordul Voluntar de la lapte, este una care nu are acoperire în realitate si nu poate fi invocata ca argument pentru a elimina opțiunea unui Acord Voluntar mai extins pentru alimentele de bază”, se mai arată în comunicatul de presă.

    De ce fug retailerii de OUG și vor ”mica înțelegere”

    Adoptarea unei ordonanțe de urgență privind reducerea prețurilor la raft pentru produsele de bază ar însemna reguli clare, pe care toți participanții la actul comercial trebuie să le respecte. Încălcarea OUG înseamnă încălcarea legii, ceea ce atrage după sine și sancțiuni, posibil amenzi, în funcție de cum va fi elaborat actul normativ.

    În cazul unui acord pentru reducerea voluntară a prețurilor, retailerii nu pot fi trași la răspundere în niciun fel. La fel ca și în cadrul reducerii prețului laptelui, și dacă Guvernul, prin Consiliul Concurenței sau statistica INS, semnalează că acordul a fost încălcat, nu există nicio sancțiune ce poate fi aplicată.

    Te-ar mai putea interesa

    Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat

    Ultimele știri

    Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui ANM a emis informare de caniculă și Cod galben. Lista județelor afectate Achiziții spital public: lapte la 3,58 lei/litru și telemea la 15,3 lei/kg. Fermier: ”Prețul m-a pus pe gânduri” Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Protestul oierilor a fost aprobat! 5.000 de ciobani vin joi la București în fața ANSVSA și a Guvernului