• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii dintr-o regiune din Ucraina renunță la grâu și la rapiță

    Oana Timar – Agrointeligența

    Fermierii din Ucraina își regândesc planul de culturi în funcție de rentabilitatea acestora. În regiunea Hmelnițki, situată la circ 340 de kilometri de Kiev, agricultorii restrâng masiv suprafețele cu grâu și rapiță. O parte dintre ei renunță cu totul la aceste culturi pentru anul agricol următor.

    Producătorii agricoli din Ucraina vor reduce suprafața însămânțată a unor culturi agricole din cauza nerentabilității. Oleg Skrinchuk, directorul unei ferme din regiunea Hmelnytskyi, a vorbit pentru publicația Suspilne.media despre modul în care agricultorii ucraineni își gândesc planul de afaceri în anul agricol următor.

    „În 2021, am vândut grâu cu 8.000 UAH (197 euro  – n.r.) inclusiv TVA. Astăzi , grâu de la 5.400-6.000 UAH (133 – 147 euro – n.r.), inclusiv TVA. Dacă scazi TVA, se dovedește a fi complet nerentabil. Aceasta este o cultură foarte scumpă, deși avem un randament bun. Dar totuși, va fi neprofitabil la astfel de prețuri. Nu intenționăm să semănăm grâu în anul următor” , a declarat pentru Oleg Skrinchuk, directorul unei ferme din Hmelnițki.

    Citiți și: Vasile Balcan, AFF: Camioanele cu cereale stau și 3-4 zile la coadă pentru a intra în portul Constanța

    O parte din producțiile din Ucraina vor fi stocate

    Agricultorul a remarcat că prețurile au scăzut și la orz, din care 1.158 de tone au fost deja recoltate în această vară, cu un randament de 8,9 t/ha , față de randamentul mediu în regiune de 4,0 t/ha .

    „Prețurile de astăzi pentru orzul furajer sunt de 3,5 mii UAH (86 de euro –  n.r.), inclusiv TVA. Adică este aproape o risipă să-l crești. Prețurile au scazut mult. Mai avem porumb. Dacă ar fi să-l vindem în februarie cu 170 de euro , dar acum sunt deja 130 de euro. A fost un an dificil, iar prețurile au crescut pentru toate: motorina s-a scumpit acum, s-a introdus TVA-ul, totul crește, iar prețurile sunt foarte mici”, a mai spus Oleg Skrinchuk.

    Orzul și rapița, alte culturi nerentabile pentru fermierii din Ucraina în acest an

    Potrivit acestuia, anul viitor, la fel ca el, numeroși fermieri ucraineni vor abandona cultivarea nu numai a grâului, ci și a orzului și a rapiței.

    „Astăzi, rapița noastră este nerentabilă: dacă am vinde 17.000 grivne anul trecut (418 euro – n.r.), înainte prețul era chiar mai mare — până la 500 de dolari și chiar 700 de dolari. Acum, rapița a fost tranzacționată vineri cu 15.000 de grivne (369 euro -n.r.) , astăzi deja a scăzut la 14.000 UAH (345 euro – n.r.). A scăzut cu o mie de grivne în trei zile. În plus, se prevede că va continua să scadă” , spune directorul general întreprinderii agricole din regiunea Hmelnițki.

    Ferma adminitrată de Skrinchuk nu se confruntă doar cu probleme legate de prețuri. 300 de hectare de rapiţă au căzut sub grindină, astfel că randamentul va scădea cu aproximativ 50%.

    Renunțând la culturile toamnă, Oleg Skrinchuk spune că fermierii care și el se vor reorienta spre soia și floarea-soarelui. Acestea au preț mai bun, sunt căutate și, spre deosebire de grâu, au o tehnologie mai accesibilă.

    Te-ar mai putea interesa

    Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme

    Ultimele știri

    O singură tehnologie de încredere. Povestea Banat Agri Group și ADAMA Adio rambursări pentru motorina fermierilor? Acciza redusă ar urma să fie aplicată direct la pompă Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Valerian Iștoc – noul Președinte al Summit Agro România. Va prelua funcția din 16 septembrie Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români!