• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dosar penal pentru un bărbat care conducea un tractor fără permis

    Ionela Lucaci -

    Un bărbat s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins la volanul unui tractor, fără a deține permis de conducere. Acesta se afla pe un drum județean în momentul în care polițiștii l-au oprit pentru control.

    Un botoșănean în vârstă de 49 de ani din Comuna Leorda, județul Botoșani, a fost surprins la volanul unui tractor fără ca acesta să dețină permis de conducere, relatează presa locală.

    Bărbatul a fost surprins de către polițiștii din zonă când acesta conducea fără permis tractorul agricol pe drumul județean D.J. 291, în comuna Leorda. „La data de 8 august 2023, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi au oprit pentru control, pe drumul județean DJ 291, în comuna Leorda, un tractor agricol condus de un bărbat, de 49 de ani, din aceeași localitate”, au declarat polițiștii.

    Șoferul a refuzat testarea cu aparatul etilotest

    În urma controlului efectuat de polițiști s-a stabilit faptul că că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule iar în momentul verificărilor, acesta a refuzat testarea cu aparatul etilotest și recoltarea de probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

    ”În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. Mai mult decât atât, bărbatul a refuzat testarea cu aparatul etilotest și recoltarea de probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei”, a declarat Delia Nenișcu, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Judeţean Botoșani.

    În momentul de față, botoșăneanul este sub cercetarea pentru comiterea infracțiunilor de conducere fără permis de conducere și refuz de prelevare de mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

    „Cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere fără permis și refuz de prelevare de mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei”, a menționat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Judeţean.


    Te-ar mai putea interesa

    Mesaje de Crăciun. 40 de urări și felicitări de Sărbători Fabrica Luduș a încheiat campania din acest an. Mihaela Neagu: ”De sărbători, fiecare român va mânca ceva dulce făcut cu zahăr românesc” Prețul unui hectar de teren arabil și de pășune în România – prețuri pe regiuni. Media națională – 8.500 euro/ha

    Ultimele știri

    Efectivul de vaci care poate asigura salariul minim pe economie pentru o familie de fermieri – calcul Lege nouă la APIA, promulgată de Președinte: Nu ești fermier cu animale, nu mai primești subvenția pe pășune! Prognoza meteo – ianuarie 2026. Cum va fi vremea în prima lună a anului viitor