• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Necaz mare pentru un fermier! I-au ars toate furajele strânse pentru la iarnă!

    Roxana Dobre -

    Pompierii s-au luptat cu flăcările timp de 13 ore ca să salveze furajele unui fermier, care erau depozite pe câmp. Conform pompierilor, incendiul a pornit cel mai probabil din cauza focului deschis iar în urma acestuia au ars 1.000 de baloți de paie.

    Pompierii din judeţul Bihor au intervenit ieri, duminică – 13 august timp de 13 ore pentru lichidarea unui incendiu care a cuprins peste o mie de baloți de paie, conform unui comunicat al Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Crișana” Bihor. Fermierul, care depozitase furajele în câmp, a pierdut 1.000 de baloți dar pompierii au reușit să oprească propagarea flăcărilor la alți 300.

    Evenimentul a avut loc în în localitatea Târguşor din comuna Cherechiu, județul Bihor.

    Citiți și: Necaz pentru un mic fermier: și-a pierdut într-un incendiu 50 de animale

    Incendiu în câmp (foto: isubh.ro)

    Pompierii s-au luptat 13 ore cu flăcările

    Conform sursei citate, apelul care a sesizat producerea evenimentului a fost primit în dispeceratul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Crişana” al județului Bihor în noaptea zilei de sâmbătă spre duminică, 13 august, în jurul orei 00.25, la fața locului fiind mobilizate cu operativitate, echipaje de pompieri militari din cadrul stației Săcueni, Detașamentului Marghita și Detașamentului 2 Oradea, cu trei autospeciale de lucru cu apă și spumă, două containere tip rezervor pentru transport apă și o ambulanță SMURD.

    În momentul sosirii echipajelor la fața locului, flăcările se manifestau violent amenințând să se extindă la alte sute de baloți. Intervenția de stingere a durat aproximativ 13 ore, de la ora 00.30 până la ora 13.30, operațiunea fiind îngreunată de vizibilitatea scăzută pe timpul nopții și de depozitarea baloților în stive compacte și suprapuse.

    Citiți și: Incendiu în gospodăria unui mic fermier. Au ars 3 tone de cereale și 12 animale

    300 de baloți de paie au fost salvați 

    Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Crişana” al județului Bihor mai notează că cei 27 de pompieri militari au reușit să împiedice propagarea incendiului și au salvat astfel aproximativ 300 de baloți de paie.

    ”Cercetările efectuate au indicat drept cauză probabilă a evenimentului, focul deschis în spații deschise. Din fericire, nu au existat persoane rănite”, după cum mai notează sursa citată.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură” Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha

    Ultimele știri

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Elveția organizează un referendum privind limitarea populației țării la 10 milioane de cetățeni John Deere investește în producția de roboți umanoizi care ar putea înlocui oamenii la munci agricole MADR: Subvenția minimă la APIA – creștere de la 96,39 euro/ha, la 122,27 euro/ha Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”