• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Minunea de la Cultivat în România – Laurențiu Baciu îl reevaluează pe ministrul Daniel Constantin: Concluzia mea după doi ani…

    agrointeligenta.ro -

    Ediția de mâine – sâmbătă, 15 noiembrie, a emisiunii ”Cultivat în România” de la România TV este una istorică. Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, Daniel Constantin, are parte de o surpriză care nici măcar Andreei Marin nu i-ar fi reușit.

    Într-o intervenție telefonică pe care o are în cadrul emisiunii înregistrată zilele acestea, Laurențiu Baciu, președintele  Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR) face o declarație de-a dreptul suprinzătoare referitoare la ministrul Constantin. Spusele lui Baciu sunt cu atât mai năucitoare cu cât, încă din 2012 – cînd Constantin a preluat portofoliul, fermierul din Bacău, s-a făcut mereu remarcat prin criticile pe care le-a adus șefului de la agricultură.

    ”Concluzia la care am ajuns eu după atâta timp: perioada de probă a unui ministru trebuie să fie de doi ani de zile. Abia acum pot să afirm că avem într-adevăr un ministru pe aceeași linie cu agricultorul și fermierul”, au fost cuvintele pe care i le-a spus Baciu vicepremierului și care au lăsat pe toată lumea din platou cu gura căscată.

    Pentru a afla în ce context a făcut președintele LAPAR cea mai suprinzătoare reevaluare a anului, precum și motivația acestuia, urmăriți mâine, de la 11.15, emisiunea ”Cultivat în România” pe România TV. 


    Te-ar mai putea interesa

    ANSVSA angajează! Posturi libere în cadrul instituției – ghid de aplicare Cooperative executate de ANAF pentru TVA la utilajele cumpărate prin fonduri europene Avans APIA 2025 – subvențiile care intră în conturi până la finalul lunii

    Ultimele știri

    Titan Machinery, distribuitor de utilaje agricole Case IH, se retrage de pe piața din Germania Black Week la ALCEDO: O reacţie controlată între chimie şi economie Alertă fitosanitară! Musca cerealelor, prezentă în culturile de cereale de toamnă