• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Secretarul de stat în MADR, Adrian Pintea – discuții la Bruxelles pentru fermierii români

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Discuții importante la Consiliului de Agricultură și Pescuit. Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Adrian Pintea, a participat în perioada 18 – 19 septembrie la lucrările Consiliului care s-a desfășurat la Bruxelles.

    Adrian Pintea a anunțat pe pagina sa de Facebook care au fost cele mai importante teme care au fost discutate la Consiliul de Agricultură și Pescuit.

    Citiți și: Adrian Pintea a băgat în ședință directorii care plătesc subvențiile fermierilor

    În perioada 18 – 19 septembrie, Adrian Pintea a reprezentat Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale la lucrările Consiliului de Agricultură și Pescuit, care s-a desfășurat la Bruxelles

    Subiectele care s-au aflat pe masa discuțiilor la Bruxelles 

    Potrivit lui Adrian Pintea, principalele teme supuse dezbaterilor au vizat aspecte legate de comerț în domeniul agriculturii, viziunea pe termen lung pentru zonele rurale ale Uniunii, directiva privind sănătatea solului, consultări anuale în domeniul pescuitului pentru 2024 și Summit-ul Sistemelor Alimentare ONU.

    ”În ceea ce privește situația actuală a piețelor agricole internaționale, majoritatea statelor membre au salutat expirarea măsurilor de salvgardare, odată ce s-a constatat normalizarea perturbărilor pieței și luând în considerare angajamentul Ucrainei de a introduce măsuri pentru a evita viitoare denaturări ale pieței. În plus, acestea au subliniat importanța protejării integrității pieței unice”, a mai transmis oficialul de la MADR.

    Citiți și: Subvenții APIA 2023. Anunț de ultimă oră despre banii fermierilor!

    Consiliul de Agricultură și Pescuit s-a desfășurat la Bruxelles

    Directiva privind sănătatea solului, în centrul dezbaterilor

    În ceea ce priveste Directiva privind sănătatea solului, miniștrii au salutat propunerea și obiectivul unei gestionări mai durabile a solului în UE, a mai anunțat secretarul de stat, Adrian Pintea. Conform acestuia, în cursul discuțiilor, miniștrii au evidențiat importanța directivei pentru sectorul agricol, subliniind că aceasta poate contribui la reducerea costurilor legate de degradarea solului și a pierderii productivității legate de eroziunea solului.

    Directiva propusă a fost publicată de Comisie la 5 iulie 2023 și este în conformitate cu Strategia UE privind solul, care urmărește ca până în 2050 toate ecosistemele solului din UE să fie în stare bună.

    ”În cadrul unei sesiuni publice, președinția spaniolă a invitat miniștrii să organizeze o dezbatere privind viziunea pe termen lung pentru zonele rurale ale UE. Astfel, au fost dezbătute provocările cu care se confruntă în prezent aceste zone, precum și despre oportunitățile potențiale disponibile. Scopul schimbului a fost de a oferi orientări politice, precum și sugestii și acțiuni adecvate pentru calea de urmat.
    Următoarea reuniune a Consiliului Agricultură și Pescuit va avea loc in perioada 23-24 octombrie 2023”, a mai informat Adrian Pintea.


    Te-ar mai putea interesa

    Operațiunea Jupiter: Percheziții în fermele și casele mai multor fermieri! S-au ridicat utilaje și crotalii! Piața cerealelor, la zi. Coceral: România – recoltă de 12,72 milioane tone la grâu și 2,63 milioane tone la rapiță România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România?

    Ultimele știri

    Conferință internațională despre sustenabilitatea tehnologiilor agricole la Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Viticultură și Vinificație Bujoru Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Super El Niño ar putea lovi agricultura mondială și împinge în sus prețurile cerealelor