• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Hibridul Turda 344, din portofoliul Agrii, un hibrid de porumb românesc, cu producții valoroase

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Portofoliul de semințe de porumb Atlas, dezvoltat de Agrii România, cuprinde și un hibrid de genetică românească. Este vorba despre Turda 344, alternativă propusă de Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare Agricolă de la Turda. Acest hibrid triliniar se pretează pentru semănatul timpuriu, în toate zonele pedoclimatice ale țării.

    Hibrizii de genetică românească vin către fermierii din țara noastră cu o serie de însușiri care, puse în valoare de către tehnologii aplicate corect, oferă producții bune la hectar. Este și cazul lui Turda 344, un hibrid care face parte din grupa FAO 380.

    “Un hibrid rustic, adaptat în special pentru micii fermieri. Este un hibrid de talie medie spre înaltă. Un hibrid care realizează un număr de 18-20 de rânduri de boabe pe știulete, un număr impresionant de peste 36-38 de boabe pe rând. Un hibrid cu toleranță remarcabilă la temperaturile scăzute din primăvară”, a explicat Viorel Dincă, Director tehnic Departament Semințe în cadrul Agrii România.

    Caracteristici porumb Turda 344

    – Talie înaltă a plantei
    – Inserția medie a știuletelui: 120-130 cm
    – Hibrid cu bob dentat, de culoare galben-deschis
    – Randament 80-82%
    – Masa hectolitrică: 74-76 kg / hl

    Specialiștii Agrii România recomandă o densitate de 65.000-70.000 de boabe germinabile la hectar la neirigat și de 75.000-85.000 de boabe germinabile la hectar pe terenurile irigate. “Este un hibrid care are un potențial de peste 11-12 tone de porumb boabe pe hectar. Turda 344 are un randament foarte bun în boabe, are un MMB cuprins între 300-340 de grame, este un hibrid cu o stare fitosanitară foarte bună. Este recomandat în orice zonă pedoclimatică de cultivare a porumbului din România”, a completat Viorel Dincă.

    Toate informațiile legate de hibridul de porumb Turda 344 și despre celelalte semințe din brandul Atlas le găsiți pe www.agrii.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată!

    Ultimele știri

    Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Subvențiile aprobate la plată înainte de moțiunea de cenzură! Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor