• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dezamăgiți de hipermarketuri, legumicultorii din Prahova preferă piețele

    agrointeligenta.ro -

    În timp ce o parte a legumicultorilor se asociază pentru a vinde în marile rețele de hipermarketuri, un număr important de producători agricoli se declară învinși de sistemul practicat de rețele de retail. Resemnați, fermierii se întorc în piețe, acolo unde vânzarea merge rapid, încasarea se face pe loc și clienții apreciază legumele românești.

    Un astfel de legumicultor care a renunțat la a mai vinde în hipermarketuri este Marius Moraru din Filipeștii de Târg din județul Prahova. Producătorul spune că preferă piețele și prețurile oscilante din zonă în locul marketurilor care impun niște condiții care nu îi convin. ”Am încercat să duc legume și în marketuri, dar am ajuns la concluzia că mai bine le arunc la groapa de gunoi decât să le dau acolo.În primul rând că marfa se plătește la 30-90 de zile și din aceasta se plătește doar ce se vinde, nu ceea ce dai. Ajungi să duci 3 tone și să iei după 90 de zile banii pentru 1.5 tone pentru că restul sunt rebuturi sau nu se vinde”, a declarat pentru Agrointeligența producătorul de legume din județul Prahova.

    Modelul de business practicat de Moraru este identic cu al altor sute de fermieri din Filipeștii de Târg, cel mai important bazin legumicol din Prahova.


    Te-ar mai putea interesa

    Preț miei de Paște 2025. Ionică Nechifor, Moldoovis: ”E pentru buzunarul fiecăruia” Primarii se plâng că măsurătorile pentru cadastrul național s-au făcut greșit Anunț pentru micii fermieri: banii au fost virați în conturi!

    Ultimele știri

    Un tânăr legumicultor cere ajutor. I-au ars solariile de răsaduri, paguba totală se ridică la 5.000 de euro Focar de febră aftoasă în Ungaria. ANSVSA avertizează fermierii români! Plăți APIA 2025: Numărul fermierilor care au încasat subvențiile până astăzi