• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Măsura creșterii salariului minim în agricultură a fost urgentată la Guvern

    Angelica Lefter -

    Măsura creșterii salariului minim în agricultură a fost urgentată la Guvern. executivul se va reuni mâine, marți – 31 octombrie, pentru a aproba ordonanța de urgență prin care salariul minim din agricultură va fi majorat. Fără această măsură și cu introducerea plății CASS pentru salariații din sectorul agroalimentar, acești angajați ar urma să aibă un venit mai mic începând de la 1 noiembrie.

    Executivul se reunește mâine, marți – 31 octombrie, de la ora 10:00, pentru discuta creșterea salariului minim în sectoarele agricultură și construcții. Nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată pentru sectorul agricol și industria alimentară a fost agreat la data de 25 octombrie, în reuniunea Consiliului Național Tripartit și pentru Dialog Social, prezidată de premierul Marcel Ciolacu.

    Citiți și: OUG pentru salariul minim în agricultură: 3.436 lei/lună, începând din luna noiembrie

    Premierul Marcel Ciolacu

    Guvernul, în ședință pentru creșterea salariului minim în Agricultură

    Executivul a anunțat că va discuta pe tema salariului din Agricultură și Construcții, pentru a lua o decizie, marți – 31 octombrie, începând cu ora 10.00, în vederea creșterii salariul minim în Construcții și Agricultură.

    ”Este esențial că pachetul de măsuri fiscal-bugetare a trecut de Curtea Constituțională și se poate aplica. Acum trebuie să programăm urgent întâlniri cu patronatele și sindicatele ca să stabilim împreună cuantumul necesar creșterii salariului minim din construcție și agricultură, astfel încât prin plata CASS, nimeni să nu piardă vreun leu la salariu”, declara, pe 20 octombrie prim-ministrul Marcel Ciolacu, lucru pe care l-a și pus în practică.

    Citiți și: Premierul Ciolacu a dat asigurări că angajații din agricultură nu vor pierde bani la salariu

    Majorările salariale în Agricultură se vor face înainte de a fi introdusă plata CASS

    În repetate rânduri, premierul Marcel Ciolacu a dat asigurări luni că introducerea CASS pentru salariile din agricultură nu va duce la scăderea acestora. Șeful Executivului a menționat că majorările salariului minim din agricultură, industria alimentară și construcții se vor reglementa înainte de introducerea plății asigurărilor de sănătate (CASS), astfel încât salariile acestor angajați să nu scadă.

    Guvernul urmează să aprobe, prin Ordonanță de Urgență, un nou salariu minim pentru agricultură, după ce premierul Marcel Ciolacu a avut anterior consultări cu partenerii sociali. La discuțiile care au avut loc la Palatul Victoria, au fost și reprezentanți ai mediului asociativ agricol. În urma discuțiilor s-a convenit ca, începând cu drepturile aferente lunii noiembrie 2023, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată pentru sectorul agricol și industria alimentară să fie stabilit la 3.436 lei/lunar.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Un primar îi ajută pe fermieri să acceseze subvenția APIA de 1.400 euro/ha: ”Este o oportunitate” Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe Prețul primelor roșii românești în piață, 70-100 de lei kilogramul. Legumicultor: ”Este un preț mare, dar și costurile sunt mari”

    Ultimele știri

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Ger de până la -20°C și cod galben în mai multe regiuni. ANM anunță vreme deosebit de rece până miercuri, 4 februarie Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România Plimbatul prin zăpadă, extrem de benefic pentru vaci. Avantaje pentru sănătatea animalelor Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile”