• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un taur din rasa Simmental a fost vândut cu 140.000 de euro la un târg de bovine

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Vânzare de top la un târg de bovine de rasă. În orașul Wertinger din Germania, a avut loc târgul de bovine RiVerGen, unde un taur a fost licitat la prețul de 140.000 de euro. Este vorba despre un mascul din rasa Simmental, fără coarne, fiul exemplarului „Senator”, cunoscut pentru calitățile sale de reproducție. Tot în cadrul evenimentului, s-au vândut și alți masculi și femele folosite pentru reproducție.

    La un târg de bovine de reproducție din orașul Wertinger, Germania, a fost vândut un taur fără coarne, fiul exemplarului „Senator”, la un preț de top. Licitația RiVerGen a început în forță în noiembrie. La această licitație a fost înscris și un succesor al cunoscutului „Senator”, extrem de interesant, cu valori remarcabile de reproducere genomică, ce a stârnit interesul participanților. Astfel, evenimentul a fost așteptat cu nerăbdare. În cele din urmă, taurul crescut și prezentat de ferma Lindemeyr din Bliensbach a fost licitat la 140.000 de euro, a relatat Agrarheute.

    o vaca
    Târg de bovine de reproducție (foto: freepik.com)

    Vânzări de top la un târg de bovine din Germania

    În Germania, la un târg de bovine, un taur din rasa Simmental fără coarne, fiu de-al exemplarului „Senator”, a fost vândut la prețul impresionant de 140.000 de euro, crescut la ferma Lindemeyr.

    Pe lângă vedeta târgului, s-au mai vândut și alți tauri de reproducție, respectiv un fiu de Senator și un fiu homozigot Monet fără coarne de la Böhm GbR din Oppertshofen, fiind și ei la mare căutare. Prețul mediu al acestora s-a ridicat la 2.530 de euro. În schimb, numărul de femele de la târg a fost foarte limitat.

    Fiind aduse exemplare puține, dar de calitate înaltă, licitația s-a încheiat destul de repede. Pe lista animalelor prezentate a fost o fiică „Hulio”, căutată pentru calitățile sale de reproducere. Compania Böhm GbR a vândut animalul unui client fidel din Baden-Württemberg la prețul de 2.850 de euro.

    Două vaci tinere, care erau și ele încadrate în clasa a II-a, atractive pentru ameliorare, au fost licitate la prețul de 2.175 euro.

    Femelele de reproducție, cu o greutate medie de 101 kg, au fost licitate la un preț net de 3,33 euro/kg.

    Licitația vițeilor masculi a mers extrem de rapid. La o greutate medie de 96 kg, aceștia au fost vânduți la prețul de 5,35 euro net/kg.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț”

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii merge în China: ”Am toată încrederea că vom crește nivelul exporturilor către piața asiatică” Subvenții în conturi până la Paști. Lista plăților APIA așteptate de fermieri înainte de sărbătorile pascale Bugetul MADR pe 2026 – 27,7 miliarde de lei. Banii prevăzuți pentru subvențiile fermierilor și irigații Lege nouă pentru limitarea cumpărării terenurilor de către străini: 30 ha pe firmă, 10 ha pe persoană fizică Frigiderul românilor în sezonul rece: în top, citricele, cartofii și carnea de pui. O analiză Carrefour România și NielsenIQ