• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lucian Georgescu: Oameni buni, nu mai vindeți pâmântul agricol pe sume ridicole!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Apelul lui Lucian Georgescu, un cetățean român din Târgu Neamț, județul Neamț, către compatrioții săi care renunță să mai lucreze pământul și aleg să îl vândă.

    Lucian Georgescu, un cetățean din județul Neamț, lansează un apel național către micii proprietari de terenuri agricole care își vând pământul. Mesajul nemțeanului a fost distribuit de peste 800 de ori, iar comentarii curg cu privire la prețul derizoriu cu care se vinde un hectar de suprafață agricolă la noi în țară.

    ”Oameni buni! Nu vă mai vindeți pământul agricol din câmp pe sume ridicole de 3 euro/mp! Nu dați proprietatea funciară celor care vă păcălesc cu sume de nimic. Rezistați tentației! Dați-vă seama că pe un metru pătrat de mușama din plastic care rezistă pe o masă de bucătărie două-trei luni, plătiți mai mult decât pe un metru de teren vândut. Terenul îl vindeți doar o dată! Terenul nu se uzează și nici nu se învechește! Țineți cont de sfatul acesta! Nu vă deposedați singuri de minimum de siguranță”, este mesajul lui Lucian Georgescu.

    Citiți și: Legea arendei a fost depusă din nou în Parlament cu o perioadă de minim 7 ani la contractele de arendă

    Sute de reacții din întreaga țară

    Apelul nemțeanului a primit sute de reacții din întreaga țară. Iată câteva dintre acestea:

    ”Categoric. Așa este. Străbunicii noștri au muncit mult pentru pământul de care noi – aproape toți – vrem sa scăpăm. Eu cred că păstrarea pământului moștenit este tot o forma de patriotism. Putem să mai fim un timp patrioți”

    „Aveți mare dreptate, domnule. Bunicii noștri au umblat în opinci și au arat pământul cu boi. Au crescut și vândut animale să cumpere pământul. În ciuda greutăților pe care le-am avut, nu am vândut nicio palmă de pământ! Le las moștenire copiilor, nepoților și…Doamne ajută! Atât ne-a mai rămas în țara asta…PĂMÂNTUL străbunilor”

    ”Sărăcia i-a dus în pragul disperării. Aveti multă dreptate”

    ”Mare adevăr graiești, dar de ani de zile, a lucra pământul, a avea grijă de casa, de curtea rămasă din străbuni, nu mai reprezintă un act de demnitate. Modern și în trend era să pleci în orase mai mari sau să pleci din țară. Nu conta de ce pleci, trebuia doar să pleci. Acest pământ de care vorbești tu trebuia părăsit, rămas în paragină, să poata fi cumpărat ieftin”.

    ”Viața este trecătoare, dar pământul rămâne veșnic generațiilor viitoare”

    ”Eu cred că nu ai voie sa vinzi ceea ce ai moștenit de la părinți, poți vinde ceea ce ai făcut cu mâna ta, iar ceea ce ai moștenit să lași la rândul tău copiilor tăi”.

    Citiți și: Succesiune: moștenitori, termene, acte necesare, costuri


    Te-ar mai putea interesa

    Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C